Napis "100 AGH" na Morzu Śródziemnym

Gigantyczny napis wykonał na wodach Morza Śródziemnego żaglowiec szkoleniowy STS "Pogoria".

W nocy ze środy na czwartek przepłynął on trasę w kształcie napisu "100 AGH". Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.

Inicjatywa była pomysłem pracowników, studentów oraz absolwentów AGH, którzy w ramach obchodów jubileuszowych uczelni uczestniczą w "Rejsie 100-lecia AGH" na pokładzie "Pogorii". Podczas wczorajszego odcinka podróży załoga rejsu zaproponowała kapitan Annie Kiełbik-Piwońskiej, aby z okazji jubileuszu ich uczelni "napisać" żaglowcem na wodzie "100 AGH".

Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS. Odległość, którą przepłynęła "Pogoria", aby go wykonać, to 10 mil morskich, co udało się dzięki precyzyjnemu manewrowaniu głównego mechanika statku.

Podróż załogi z AGH rozpoczęła się w ubiegłą sobotę. Dotychczas żaglowiec pokonał trasę, która obejmowała porty w Loano, Portovenere, Portoferraio oraz Civitavecchia. Teraz "Pogoria" kieruje się w stronę Porto Ercole. Organizatorem rejsu ze strony krakowskiej uczelni jest Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun dr inż. Grzegorz Michta. Wszyscy członkowie wyprawy biorą udział w życiu na pokładzie żaglowca. Załoga podzielona jest na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera.

Podróż potrwa do 23 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..