Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kraków: znamy termin pogrzebu znanego polarnika

Zmarły 23 lutego w 90. roku życia prof. Krzysztof Birkenmajer, uczony geolog, znany polarnik, zostanie pochowany 5 marca o godz. 11.40 na cmentarzu Rakowickim.

Uczony od 1956 r. brał udział w polskich wyprawach polarnych i opublikował wiele prac naukowych, a także książki popularyzujące polarny świat dalekiego Spitsbergenu, Grenlandii i Antarktydy.

Rezultatem jego wypraw polarnych były jednak nie tylko prace naukowe. Nadał również poszczególnym fragmentom Antarktydy kilkaset nazw związanych z Polską. Uhonorował w ten sposób Kraków i swoją rodzinną Warszawę, papieża Jana Pawła II oraz wybitnych uczonych, m.in. Ignacego Domeykę, Walerego Goetla, Władysława Szafera i Wojciecha Narębskiego, kolegę z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, żołnierza armii gen. Andersa, który służył w wojsku wraz ze słynnym niedźwiedziem Wojtkiem.

Krzysztof Birkenmajer urodził się wprawdzie w Warszawie, lecz pochodził ze znanej krakowskiej rodziny profesorskiej. Jego dziadek Ludwik Antoni był matematykiem i fizykiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawcą biografii Mikołaja Kopernika, stryj Aleksander szefował Bibliotece Jagiellońskiej, zaś ojciec Józef był wybitnym slawistą. Ojciec, profesor KUL, wysunął hipotezę, że pieśń "Bogurodzica" mogła być dziełem św. Wojciecha. Józef Birkenmajer był także niezłym poetą, autorem m.in. tomiku "Poszumy Bajkału". Zginął we wrześniu 1939 r. w obronie Warszawy.

W połowie 1944 r. K. Birkenmajer osiadł w Krakowie, odnalazłszy tam rodzinę ojca.. Tu ukończył studia na UJ i AGH. Od 1954 r. przez kilkadziesiąt lat był pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie. Wyspecjalizował się polarnych badaniach geologicznych, choć zajmował się także geologią Pienin.

W 2014 r. uhonorowano go w Krakowie nagrodą SuperKolosa, przyznawaną wybitnym podróżnikom i badaczom dalekich krain. "Dla badaczy i odkrywców najważniejsza jest ciekawość świata. Do odkrycia jest zaś jeszcze mnóstwo nowych Everestów" - powiedział wówczas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL