Bracia kapucyni namawiają: Wyślij pączka do Afryki

Niemal 300 szkół i przedszkoli oraz 30 cukierni i parafii w całej Polsce włączyło się do tegorocznej edycji programu "Wyślij pączka do Afryki", która ma wesprzeć misje w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Finał "pączkowania" odbędzie się już jutro, w tłusty czwartek.

Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: "Podaruj dzieciom szkołę". Bracia kapucyni przeznaczą zebrane pieniędze m.in. na dożywianie w szkolnych stołówkach sierot z 18 wiosek w Republice Środkowej Afryki, budowę obwoźnego placu zabaw w Czadzie, zajęcia kulturalne i sportowe dla dzieci i szkołę alfabetyzacji dla dziewcząt, połączoną z nauką szycia na maszynach i szydełkowania.

Pomóc można, kupując wirtualnego e-pączka za pośrednictwem strony www.pączek.kapucyni.pl. Warto też kupić pączki lub samodzielnie je usmażyć, a potem poczęstować nimi rodzinę, przyjaciół czy kolegów w pracy, zebrać od nich datki i wpłacić na konto fundacji.

Najpopularniejszą formą akcji są organizowane w szkołach i przedszkolach kiermasze. Uczniowie i nauczyciele "pączkują", sprzedając ciasta i pączki, by wesprzeć swoich afrykańskich rówieśników.

Owoce prowadzonej od kilku lat akcji są bardzo konkretne: osierocone afrykańskie dzieci nie głodują i mogą chodzić do szkoły, niepełnosprawne osoby są operowane, otrzymują sprzęt ortopedyczny, wózki inwalidzkie i mogą się sprawnie poruszać, powstają studnie głębinowe ze zdrową i czystą wodą, budowane są szkoły, przedszkola, kaplice i place zabaw.

Mieszkańcy afrykańskich wiosek czynnie włączają się w realizację tych projektów. Tam, gdzie zaplanowano budowy, przygotowują cegły, zwożą kamienie, piasek i wodę, porządkują teren. Zakonnicy podkreślają, że działania te integrują miejscową ludność.

Organizatorem "pączkowania" jest Fundacja "Kapucyni i Misje". W tym roku bracia chcą zebrać 400 tys. zł. Finał programu przypada w tłusty czwartek, ale darowizny można wysyłać przez cały Wielki Post. W ubiegłym roku udało się zebrać prawie 533 tys. zł.

W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje 12 polskich misjonarzy kapucynów. Bracia pełnią nie tylko posługę duszpasterską, ale prowadzą liczne projekty charytatywne, edukacyjne czy kulturalne, które mają poprawić jakość życia mieszkańców środkowej Afryki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..