Nowy numer 20/2024 Archiwum

Biskupi litewscy o bł. Michale Giedroyciu

Przyjechali oni do Krakowa przed zaplanowaną na czerwiec uroczystością dziękczynną za beatyfikację Giedroycia.

Biskupi odwiedzili zarówno kościół św. Marka w Krakowie, gdzie w XV wieku jako zakrystian posługiwał błogosławiony Michał Giedroyć, jak i Pałac Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

- Błogosławiony Michał Giedroyć jest ważny również dla Kościoła na Litwie. Łączy Kościół i ludzi. Jego życie i duchowość są bardzo aktualne w naszych czasach - zapewnił biskup diecezjalny koszedarski z metropolii wileńskiej Jonas Ivanauskas, dodając, że bł. M. Giedroyć na Litwie czczony jest nieprzerwanie od XV wieku.

Zdaniem bp. Ivanauskasa, bł. Michał Giedroyć może być bardzo bliski i potrzebny współczesnemu Kościołowi, bowiem wypływająca z ideologii św. Augustyna duchowość, którą w swoim życiu realizował, jest nadal aktualna. Wierni, tak jak on, powinni zatem umacniać swą relację z Bogiem poprzez kontemplację męki oraz zmartwychwstania Chrystusa. Postać błogosławionego jest również bliska wierzącym ze względu na posługę zakrystiana, jakiej się podejmował.

- Jest więc opiekunem wszystkich ludzi, którzy pracują w Kościele. Tak dużo ludzi, również świeckich podejmuje pracę w Kościele: w mediach, poprzez katechezy, oazy, pielgrzymki, nabożeństwa, grupy modlitewne. Są ludzie, którzy podejmują prace w Kościele, a których nie widać - zauważył bp Jonas Ivanauskas.

Na Litwie miejscami szczególnie związanymi z bł. Michałem Giedroyciem są Widziniszki oraz Giedrojcie. W jednej z tych miejscowości prawdopodobnie urodził się błogosławiony. Jego rodzina ufundowała zaś klasztor w Widziniszkach. Teraz znajduje się tam ołtarz i kaplica z wizerunkiem błogosławionego. W kościele parafialnym w Giedrojciach znajduje się natomiast ołtarz boczny, który jest mu poświęcony. Czwartego dnia każdego miesiąca odbywa się tam Msza św. oraz modlitwa za wstawiennictwem bł. Michała.

Biskup Jonas Ivanauskas pozdrowił też cały Kościół w Polsce, a szczególnie krakowski, dziękując abp. Markowi Jędraszewskiemu za zaproszenie wszystkich litewskich biskupów na archidiecezjalne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Michała Giedroycia, zaplanowane na 8 czerwca. Odbędą się one w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Dwa tygodnie później, 22 czerwca o godz. 12, w Wodziniszkach odbędzie się natomiast uroczysta Msza św., na której obecny będzie metropolita krakowski, i na którą zaproszeni zostali dziś pielgrzymi zarówno z naszej diecezji, jak i całej Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy