Nowy numer 2/2021 Archiwum

Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjeżdżają pątnicy z całego świata

W 2018 r. sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad 1,8 mln pielgrzymów.

Z danych Kalwaryjskiego Centrum Informacji wynika, że najliczniejszą grupę stanowili Polacy. U tronu Matki Bożej modliło się też bardzo wielu Francuzów, Włochów, Amerykanów oraz Japończyków. Dane statystyczne pokazują również, że do Kalwarii Zebrzydowskiej najwięcej pielgrzymów przybywa z Europy (szczególnie z Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy). Nie brakuje też pątników z USA, Japonii, a nawet z Mauritiusa, Sri Lanki, Tajwanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kuby, Libanu, Kostaryki, Iraku, Singapuru, Beninu, Portoryko oraz Filipin.

Warto także zauważyć, że w ubiegłym roku sanktuarium nawiedzili ważni hierarchowie Kościoła: kard. Angelo Bagnasco (przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy CCEE), kard. Robert Sarah (prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów), kard. Oswald Gracias (przewodniczący Episkopatu Indii) oraz kard. Giuseppe Versaldi (prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego).

Co więcej, Kalwarię odwiedzają zarówno pielgrzymi przyjeżdżający z biurem podróży czy w ramach pielgrzymek diecezjalnych lub parafialnych, jak i pątnicy przybywający indywidualnie czy rodzinnie, by nie tylko nawiedzić samą bazylikę, ale też modlić się na dróżkach.

Najwięcej pielgrzymów przyciągają co roku kalwaryjskie odpusty. W 2018 r. Odpust Wielkiego Tygodnia, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej, zgromadził 170 tys. wiernych. Z kolei w czasie Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii modliło się prawie 190 tys. osób.

Ważnymi wydarzeniami były też obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W sanktuarium odbywał się również XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Do Kalwarii, jak co roku, przyszli także uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

W najbliższym czasie (od 4 do 9 marca) w Kalwarii Zebrzydowskiej trwać będą obchody 52. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, a od 8 do 10 marca - warsztaty muzyki liturgicznej. Z kolei 16 marca w ramach corocznej pokutnej pielgrzymki modlić się będą kapłani archidiecezji krakowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama