W Krakowie odbyło się spotkanie małopolskiej grupy Tęczowego Kocyka. To inicjatywa, dzięki której rodzice dzieci, które zmarły przed narodzeniem lub tuż po swoim przyjściu na świat, mogą je godnie pochować.
Członkowie grupy szyją i dziergają ubranka tak maleńkie, że nie da się ich kupić w żadnym sklepie. Miniaturowe kocyki, rożki, czapeczki i kolorowe sukieneczki trafiają do szpitali i hospicjów, a także bezpośrednio do rąk osieroconych rodziców. Maleństwa są ubierane na pożegnanie, by miały godny pochówek. - Tęczowy Kocyk dał mi możliwość otulenia mojego zmarłego synka. Dzięki temu, że weszłam w tę grupę, że poznałam kobiety, które tworzą tak piękne rzeczy, przygotowałam kocyk dla pewnego dziecka. I ten pierwszy kocyk był takim symbolicznym otuleniem mojego synka - mówi Joanna Sadowska, małopolska koordynatorka inicjatywy.
- Jedna z mam, gdy zobaczyła w szpitalu ubranko dla swojego dzieciątka, zrozumiała, że jej walka o to, by je pochować, ma sens. Rodzice mają prawo pochować zmarłe dziecko. Nieważne, jak długo żyło pod sercem mamy. Nieważne, ile chwil przeżyło na świecie. Dziecko kocha się od początku. Istniało i ma prawo do pożegnania i do pamięci - tłumaczy.
Monika Paś współpracuje z Hospicjum im. ks. prof. Józefa Tischnera. - Taki rożek dla zmarłego dziecka jest jak odrobina normalności w nienormalnej sytuacji. To nie jest normalne, że rodzice tracą swoje dziecko. Kiedy pojawia się rożek czy czapeczka, to jest sygnał, że to dziecko jest ważne- podkreśla.
- Tęczowy Kocyk mówi głośno o prawach rodziców po poronieniu dziecka. To jest ważne, bo dzięki temu rodzice wiedzą, że mogą swoje maleństwo pochować i przeżyć żałobę po nim - dodaje J. Sadowska.
Akcja w Polsce została zapoczątkowana przez Ewę Skwarczowską 26 kwietnia 2016 r. Tęczowy Kocyk rozwija się w całym kraju. Tysiące wolontariuszek pomaga bezinteresownie: zakupując materiały, wykonując z nich małe kocyki, rożki i czapeczki, wysyłając do placówek, w których odchodzą dzieci: do szpitali i hospicjów. Kocyk jest grupą nieformalną, ale jej działalność rozwija się. Niebawem zostanie zarejestrowana fundacja. Maleńkie szatki powstają według określonych zasad i wymiarów. Zostały one opracowane we współpracy z położnymi.
Informacje o Tęczowym Kocyku można znaleźć na Facebooku i na stronie internetowej: www.teczowykocyk.pl.tl.