Nowy numer 44/2020 Archiwum

W Myślenicach odbyło się seminarium mariologiczne

Zostało ono zorganizowane w ramach obchodów 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu Pani Myślenickiej.

Jubileuszowy rok w sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przeżywany jest pod hasłem: "Chwyćmy się śladów Maryi". Z tej okazji o tym, że Matka Boża pozostawia swoje znaki w duchowości chrześcijańskiej, w cudownych wizerunkach, w objawieniach, w przydrożnych kapliczkach, w znanych centrach pielgrzymkowych i w niepozornych drewnianych kościołach, przekonywali słuchaczy prelegenci I Interdyscyplinarnego Seminarium Mariologicznego, przygotowanego przez parafię we współpracy z Polskim Towarzystwem Mariologicznym.

- Lepsze poznanie pogłębia miłość. Chcemy więc Maryję lepiej poznać, abyśmy mogli głębiej Ją pokochać - przekonywał ks. proboszcz Zdzisław Balon podczas Mszy św. otwierającej wydarzenie. U stóp Pani Myślenickiej koncelebrowali ją też abp Henryk Ciereszko, ks. dr hab. Janusz Lekan, ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski (przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Mariologicznego) oraz kapłani posługujący w myślenickim sanktuarium.

Wykład wygłosił m.in. ks. dr hab. Janusz Lekan, który ukazał Maryję jako wzór wiary chrześcijańskiej. Jak mówił, Jej godność nie czyni Jej niedostępnej dla ludzi. Wręcz przeciwnie - Maryja staje się realnie bliska człowiekowi. Z kolei abp Ciereszko przedstawił Maryję jako Matkę Miłosierdzia.

Wystąpieniom towarzyszyła wystawa "Szlak Maryjny. Światło ze Wschodu", przygotowana w Domu Katolickim przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Ma ona promować szlak pielgrzymkowy wytyczony przez sanktuaria maryjne na ternie Polski i Słowacji. Jednym z przystanków są Myślenice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama