Droga Krzyżowa w sanktuarium św. Jana Pawła II, Godzina Miłosierdzia w Łagiewnikach, nabożeństwa z udziałem bezdomnych u braci albertynów - w ten sposób archidiecezja krakowska włączy się w dzień modlitwy i pokuty za wykorzystywania nieletnich.
Inicjatywa KEP jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka. W "Liście do ludu Bożego" zachęcał do modlitwy pokutnej i postu, które mają "rozbudzić nasze sumienia, naszą solidarność i nasze zaangażowanie na rzecz kultury ochrony oraz mówienia »nigdy więcej« wszelkim rodzajom i formom nadużyć".
- Wykorzystanie seksualne dziecka jest przestępstwem, które wymaga odpowiedzi na różnych poziomach, np. pomocy psychologicznej pokrzywdzonym, konkretnych działań prawno-karnych względem sprawców oraz szeroko zakrojonej edukacji i prewencji społecznej, aby zapobiegać podobnym dramatom. Pamiętajmy jednak, że skrzywdzenie dziecka, zwłaszcza przez osobę duchowną, jest również ogromnym grzechem, który uderza i ciężko obraża samego Boga. Stąd konieczność pokuty, którą w Kościele wspólnie podejmujemy - komentuje ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka.
Nabożeństwo wynagradzające za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich zostanie odprawione w formie Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 18 w sanktuarium św. Jana Pawła II. W tej intencji modlić się będą również wierni podczas Godziny Miłosierdzia i następującej po niej Drogi Krzyżowej w łagiewnickim sanktuarium. - W czasie koronki będziemy wołać: "Miej miłosierdzie dla nas i całego świata", bo jest to problem uniwersalny, dotyczący Kościoła i świata. Będziemy się modlić za rodziny, wspólnoty i instytucje, które są nim dotknięte i cierpią z tego powodu. Będziemy też błagać o opamiętanie i nawrócenie dla sprawców - tłumaczy ks. prał. Franciszek Ślusarczyk. Kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreśla, że chodzi tu o postawienie w centrum człowieka i jego cierpienia, i otoczenie go modlitwą.
Drogi Krzyżowe wraz z mieszkańcami domów i podopiecznymi zostaną odprawione we wszystkich wspólnotach w Zgromadzeniu Braci Albertynów. Nabożeństwa pokutne organizują także augustianie w Krakowie-Prokocimiu.
Salezjanie w ośrodku duszpasterskim przy klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach odprawią Mszę św. W Krakowie, w ośrodku duszpasterskim przy Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego, odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem alumnów i wiernych, a po niej Msza św. przebłagalna. Salezjanie w Skawie zapraszają na adorację Najświętszego Sakramentu i Drogę Krzyżową. W krakowskim Salezjańskim Centrum Wychowania i Duszpasterstwa Młodzieży odbędzie się nabożeństwo pokutno-wynagradzające, a w salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki - Msza św. i tematyczna Droga Krzyżowa ulicami Dębnik.
W sobotę 16 marca odbędzie się pielgrzymka pokutna kapłanów do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Na tegoroczny dzień pokutny zostały przygotowane trzy wersje nabożeństwa Drogi Krzyżowej do wykorzystania w parafiach i innych wspólnotach. Autorami dwóch rozważań są ojcowie jezuici Dariusz Piórkowski i Jacek Poznański, a trzeci tekst powstał z inicjatywy Komisji Duszpasterstwa KEP. Wszystkie teksty nabożeństw są dostępne na stronie Centrum Ochrony Dziecka. Znajduje się na niej również lista inicjatyw pokutnych, planowanych 8 marca w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, o których informacje zostały przekazane do COD.