Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kościół odzyskuje mowę

– Jedną z największych bolączek Kościoła jest nieumiejętność komunikowania się z wiernymi na temat przestępstw wykorzystywania nieletnich – uważa o. Adam Żak SJ.

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla, że dzień modlitwy i pokuty za te grzechy ma służyć „odzyskaniu mowy” przez Kościół. W pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuariach i kościołach parafialnych archidiecezji krakowskiej, podobnie jak w całej Polsce, odbywały się nabożeństwa przebłagalne za grzechy wykorzystywania małoletnich. W tej intencji modlono się m.in. w sanktuarium św. Jana Pawła II oraz podczas Godziny Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

– Jest to problem uniwersalny, dotyczący Kościoła i świata. Modliliśmy się za rodziny, wspólnoty i instytucje, które są nim dotknięte i cierpią z tego powodu. Błagaliśmy o opamiętanie i nawrócenie dla sprawców – mówił kustosz Łagiewnik ks. prał. Franciszek Ślusarczyk. Tego dnia w Krakowie odbyło się szkolenie na temat budowania systemu prewencji w metropolii, instytucjach i dziełach prowadzonych przez Kościół.

Ojciec Żak uważa, że we wnętrzu Kościoła trzeba mówić o tym problemie otwarcie. – Rozumiem, że to jest związane z oporami i trudnościami, bo w takich społecznościach, gdzie wspólnota jest oparta na zaufaniu, zawsze trudno jest rozpocząć rozpoznawanie i nazywanie rzeczy po imieniu – mówił w rozmowie z dziennikarzami szef Centrum Ochrony Dziecka. Jak zaznaczył, w tym procesie istotne jest, żeby cały Kościół modlił się, czyli „rozpoznał przed Bogiem, że te grzechy i przestępstwa znajdują się w jego wnętrzu”. Dodał, że chodzi nie tylko o rozpoznanie, ale także o świadomość, że one ranią Kościół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL