Nowy numer 3/2021 Archiwum

Arcybiskup z syryjskiego Aleppo przyjedzie do Krakowa

W najbliższą sobotę do Krakowa przybędzie abp Jean-Clément Jeanbart, arcybiskup Aleppo w Syrii. Głównym celem jego wizyty będzie wygłoszenie świadectwa podczas spotkania charytatywnego na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, które zorganizowali Rycerze Kolumba.

Wydarzenie to wpisuje się w trwającą na całym świecie peregrynację Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, która jest prowadzona przez Rycerzy Kolumba. W sierpniu zeszłego roku podczas Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Baltimore ikona została poświęcona przez abp. Jeanbarta.

"Patrzę na tę ikonę i widzę tytuł Maryi, który jest tak tragicznie potrzebny w dzisiejszych czasach. Widzę chrześcijańskich męczenników zjednoczonych pod płaszczem Maryi wraz z Jezusem, który błogosławi ich i nas - mówił wtedy syryjski hierarcha. - Widzę krzyże różnych tradycji chrześcijańskich jednoczące nas w modlitwie; Wschód i Zachód, Północ i Południe; biskupi, kapłani, świeccy, konsekrowani mężczyźni i kobiety - wszyscy zjednoczeni u stóp krzyża razem z Maryją jako naszą Matką" - dodał.

Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan   Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan
Rycerze Kolumba

Dzięki staraniom Rycerzy w niedzielę 17 marca abp Jeanbart odwiedzi krakowskie parafie, w których wygłosi homilie. Będzie go można usłyszeć w czasie Mszy św. m.in. w parafii św. Brata Alberta na Czyżynach oraz w parafii św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach blisko 2 mln członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków, działających w 112 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. McGivneya i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan   Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan
Rycerze Kolumba
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama