Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielki Rock dla Małych Serc

Pod takim hasłem w niedzielę 17 marca odbędzie się 5. już koncert charytatywny na rzecz oddziału kardiologii USD w Prokocimiu.

Oddział kardiologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym jest piękny, świeżo po remoncie. Jest też dobrze wyposażony, ale - jak przekonuje dr Piotr Weryński, jego kierownik - utrzymanie wysokiego poziomu leczenia wymaga ciągłych inwestycji. Zwłaszcza że medycy starają się podchodzić do każdego małego pacjenta kompleksowo.

Rocznie na oddziale przebywa ok. 1000 dzieci. Poradnia Kardiologiczna udziela też ponad 14 tysięcy porad, a zespół kardiologów inwazyjnych wykonuje 440 zabiegów. Obecnie najpilniejszą potrzebą oddziału jest lampa UV do leczenia żółtaczki poporodowej u noworodków. Kardiolodzy chcą również kupić analizator parametrów krytycznych, czyli aparat, który szybko wykonuje m.in. gazometrię krwi, bada poziom glukozy oraz hematokryt. - Takie aparaty są standardem wyposażenia oddziałów intensywnej terapii. Kardiologię dziecięcą ze względu na jej specyfikę traktujemy jak oddział wzmożonego nadzoru, gdzie konieczny jest szybki dostęp do badań analitycznych - tłumaczy dr hab. Maciej Kowalczyk, prezes Fundacji "O Zdrowie Dziecka", współorganizatora akcji.

Potrzebna jest też głowica do aparatu USG, która pozwoli ocenić narządy wewnętrzne leczonych dzieci. Na oddziale jest bowiem świetny aparat USG, ale tylko z głowicą do badania serca. Dodatkowe wyposażenie umożliwi lekarzom wykonanie szybkiego badania brzucha, płuc czy główki niemowlęcia bez przewożenia dziecka do pracowni radiologicznej.

By temu zaradzić, Agnieszka Węgrzynek-Owczarz, mama Zuzi, dziewczynki, która kilka lat temu była pacjentką USD (urodziła się z połową serca), organizuje 5. już koncert charytatywny Wielki Rock dla Małych Serc. Robi to z wdzięczności dla lekarzy, którzy kiedyś ratowali życie jej córeczki. Od początku projekt wspiera Mateusz Ziółko, który obiecał, że na tych koncertach grać będzie zawsze, dopóki będą organizowane. W tym roku na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie towarzyszyć mu będą Marek Piekarczyk i Damian Ukeje.

Dzięki poprzednim edycjom akcji udało się zebrać ponad 128 tys. zł. Te pieniądze pozwoliły na doposażenie oddziału kardiologicznego w nowy kardiomonitor, defibrylator i pulsoksymetry oraz wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych w Pracowni Angiografii. Kupione zostały także narzędzia chirurgiczne dla Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej.

I tym razem całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na zakup sprzętu medycznego. Bilety na jubileuszowy koncert można kupić na stronie Teatru im. Słowackiego (www.teatrwkrakowie.pl). Do 31 marca można również przekazać darowizny na ten cel na konto Fundacji "O Zdrowie Dziecka" (szczegóły na www.szpitalzdrowia.pl).

Wielki Rock dla Małych Serc   - Utrzymanie wysokiego poziomu leczenia małych pacjentów wymaga ciągłych inwestycji - mówi dr Piotr Weryński, kierownik oddziału kariologii USD. Archiwum USD w Prokocimiu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama