Nowy numer 2/2021 Archiwum

Abp Jędraszewski ponownie zastępcą przewodniczącego KEP

Abp Marek Jędraszewski został w pierwszym głosowaniu wybrany zastępcą przewodniczącego KEP na drugą kadencję.

Głosowanie odbyło się podczas 382. Zebrania Plenarnego KEP, które trwa w Warszawie.

Arcybiskup Jędraszewski jest naukowcem, znawcą filozofii współczesnej i - od dwóch lat - metropolitą krakowskim. Od 2014 r. pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Prezydium KEP. Dziś został wybrany na drugą kadencję.

Dorobek naukowy metropolity krakowskiego to ponad 20 książek i ok. 200 artykułów i rozpraw, dotyczących m.in. myśli filozoficznej Levinasa, zagadnieniom relacji między filozofią a duchowością, filozofii Boga, problemu wolności i moralności. Raz w miesiącu w różnych świątyniach Krakowa organizowane są "Dialogi z Arcybiskupem", gdzie odpowiada na pytania dotyczące Kościoła i wiary.

Urodził się 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. Po uzyskaniu matury w 1967 r. Marek Jędraszewski zdecydował się na studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka, po czym został skierowany jako wikariusz do parafii św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej rozpoczął studia specjalistyczne z filozofii w Rzymie.

Po powrocie do Polski, w latach 1980-1996, był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1980-1987 - prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 - redaktorem, od 1990 r. - redaktorem naczelnym "Przewodnika Katolickiego".

W 1991 r. habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy "Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas - w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze". W 1996 r. otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

W 1996 r. ks. dr hab. Jędraszewski otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w archidiecezji poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. 17 maja 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał 29 czerwca 1997 r. w Poznaniu. Jego dewizą biskupią są słowa: "Scire Christum" (Znać Chrystusa).

W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1998 r. otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM i nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2002 roku.

11 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim. Ingres do archikatedry łódzkiej odbył się 8 września 2012 r., w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Arcybiskup Jędraszewski jest od 2014 r. zastępcą przewodniczącego KEP. W Konferencji Episkopatu Polski jest ponadto członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady Naukowej, członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Od 30 września 2012 do 30 września 2017 r. był przewodniczącym Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

30 listopada 2013 r. Ojciec Święty Franciszek włączył go na 5 lat do grona członków Kongregacji Wychowania Katolickiego.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2016 r. papież mianował abp. Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Ingres do katedry na Wawelu odbył się 28 stycznia 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama