Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Festiwal "Albertiana" - inny wymiar teatru

W poniedziałek w Krakowie odbędzie się finał "Albertiany" - festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Podczas uroczystej gali zostaną wręczone Medale św. Brata Alberta.

Na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zaprezentuje się 5 zespołów teatralnych oraz 5 solistów - zwycięzców tegorocznego 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

- To zupełnie inny wymiar teatru. Spektakle są okazją do spotkania osób pełno- i niepełnosprawnych. Wiem, jak dzieci pozytywnie reagują na spektakle naszego teatru Radwanek. Cieszą się, chcą uczestniczyć, bo wszystko jest pięknie i profesjonalnie przygotowane - opowiada Ewa Dziadyk z Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

W tym roku prowadzony przez A. Dymną teatr Radwanek przedstawi na festiwalu premierę spektaklu "Jesteśmy z jednego ogródka". Scenariusz powstał w oparciu o tekst Jana Brzechwy "Na straganie". Muzykę skomponował Andrzej Zarycki,  a autorem słów piosenek jest Maciej Wojtyszko. Głosu bohaterom widowiska użyczyli krakowscy aktorzy.

- Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby niepełnosprawnych wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni - mówi o idei "Albertiany" A. Dymna, pomysłodawczyni konkursu. - Pamiętam, jak zaproszono mnie kiedyś na jeden z takich festiwali. Miałam tam czytać wiersze. Na wielkim stadionie była tylko garstka ludzi, wkoło puste miejsca. Kiedy wchodziłam na scenę, minęłam się z terapeutką, która płakała. Tłumaczyła mi: "Przez cały rok przygotowywaliśmy naszą inscenizację, a teraz nikt na nią nie patrzył" - dodaje.

"Albertiana", organizowana przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację św. Brata Alberta w Radwanowicach, to przede wszystkim święto artystów z niepełnosprawnością intelektualną, a także ich terapeutów i opiekunów. Zwycięzcy konkursu nagradzani są Maskami, przyznawanymi przez najważniejsze krakowskie teatry. Laureaci 2. i 3. miejsc zasiadają na widowni. Otrzymują też statuetki Albercików. Wszystkie zespoły dostają nagrody rzeczowe.

Co roku gala "Albertiany" jest okazją do wręczenia Medali św. Brata Alberta ludziom szczególnie zasłużonym we wspieraniu osób niepełnosprawnych. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, prof. Jerzy Buzek, prof. Andrzej Zoll, Roman Kluska, Robert Korzeniowski, Marcin Gortat, s. Małgorzata Chmielewska, Małgorzata Kożuchowska i Agata Kornhauser-Duda.

W tym roku wyróżnienie przyznano Krystynie Mrugalskiej z Warszawy, ks. prał. Stanisławowi Ładzie z Pruszcza Gdańskiego, Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi z Krakowa oraz Dianie i Wojciechowi Bonowiczom z Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy