Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nadziwić się nie mogę...

Dominikanie pracujący w sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr sami sobie gotują i rąbią drewno na opał. Od niedawna żyje im się jednak lżej – mają nowy dom i budzą się w ciepłych pokojach.

Ojciec Mateusz Jacukiewicz OP jest z zawodu mechanikiem lotniczym, z powołania – dominikaninem, a decyzją prowincjała – przełożonym wspólnoty na Wiktorówkach. Oprócz niego górskie sanktuarium tworzą o. Wojciech Frączek i o. Jerzy Latawiec. Jest też kot Stefan, który w trakcie rozmowy domaga się wpuszczenia do domu przez niewielkie okno. Rozmawiamy jeszcze w starej kuchni, w piwnicy pod kaplicą Matki Bożej. Ojciec Mateusz przygotowuje na obiad kluski (będą gotowe, zanim skończymy). – Ludzie czują się tu u siebie. To niezwykłe miejsce – zapewnia.

Zimno, ciemno

Kuchnia, w której siedzimy, to jednocześnie m.in. kancelaria parafialna. Można tu na przykład zamówić Mszę św., którą zakonnicy odprawią w kaplicy MB Jaworzyńskiej. Ale są większe trudności życia na Wiktorówkach niż brak osobnej kancelarii. Ojcowie sami gotują, sami też rąbią drewno na opał (w ścinaniu pomagają okoliczni mieszkańcy). – Pracy przy drewnie jest na całe wakacje. Jest grupa braci studentów, którzy przyjeżdżają pomóc. Bardzo sobie to chwalą, bo to taka „konkretna” robota, nie umysłowa, męcząca, ale odprężająca – opowiada o. Mateusz. Sęk w tym, że nawet przygotowane na zimę drewno do tej pory wcale nie gwarantowało odpowiedniej temperatury w pokojach. Dotąd ojcowie mieszkali bowiem w piwnicy i na poddaszu kaplicy. Jedynym źródłem ciepła jest tu kuchenny piec, wygaszony w nocy. – Gdy przez kilka dni było minus 20 stopni, to rano wstawało się przy 12 stopniach na plusie w pokoju – mówi o. Jacukiewicz. Jedną z rewolucyjnych zmian w życiu dominikanów po przeprowadzce do nowego domu, zbudowanego tuż obok kaplicy, jest właśnie fakt, że w celach przez całą dobę jest ciepło. – Mamy centralne ogrzewanie, budynek jest dobrze zaizolowany – opowiada dominikanin. – Każdy ma w swojej celi łazienkę, jest ciepła woda rano. Mieszkamy tam niedługo i za każdym razem, gdy wstaję, nie mogę się nadziwić, że mogę umyć zęby i ogolić się w ciepłej wodzie – cieszy się przeor klasztoru św. Jana Pawła II.

W nowym domu jeszcze nie wszystkie pomieszczenia są wykończone, ale ojcowie mogli się już do niego przeprowadzić. Ich pokoje mieszczą się na poddaszu. Na parterze zaplanowano natomiast miejsce na kaplicę, kuchnię, rozmównicę i salkę rekreacyjną. – To miejsce, gdzie możemy się spotkać, pogadać, pooglądać telewizję czy przeczytać gazetę – opowiada o. Mateusz. Na Wiktorówki nie ma także doprowadzonego prądu. Do tej pory ojcowie musieli pamiętać, by naładować komórki czy komputery w czasie, gdy uruchomiony był agregat prądotwórczy. Pierwszym zaś nabytkiem, w jaki musiał zaopatrzyć się każdy, kto przychodził mieszkać na Wiktorówki, była latarka czołówka. Nowy klasztor wyposażono w niewielką instalację fotowoltaiczną. – Daje ona niezbyt mocny prąd. Odkurzacza się nie uruchomi, ale wystarcza, żeby zapalić światło w pokoju – mówi o. Mateusz. Wspomina, jak zaraz po skierowaniu do sanktuarium (pracuje tu od niemal 5 lat, przełożonym jest od 2018 roku) zmontował „internet na baterie”, czyli router wi-fi działający na akumulator. – Było już jakieś okno na świat. Teraz można powiedzieć, że jesteśmy w Europie – podsumowuje wygody nowego mieszkania.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama