Nowy numer 44/2020 Archiwum

Cud troski o pacjenta

– Po śmierci żony chciałem dobrem odpowiedzieć na dobro, jakie dostaliśmy od personelu Hospicjum św. Łazarza – mówi pan Jan.

Gdyby miał zapłacić za opiekę, jaką żona tu miała, nie byłoby go na to stać. – Pobyt jest bezpłatny, a potrzeby ogromne, dlatego postanowiłem wspierać to Boże miejsce – opowiada mężczyzna. Został więc wolontariuszem kwestującym na rzecz hospicjum. Później dojrzał też do bycia wolontariuszem opiekującym się chorymi.

Jesteśmy ich częścią

Choroba żony była okrutna, choć nie nowotworowa. Odebrała pani Zofii możliwość poruszania się, a ból był trudny do wytrzymania. Lekarze bezradnie rozkładali ręce. Tabletki, które miały łagodzić ból, powodowały mdłości i nikt nie potrafił jej pomóc. W szpitalu kobieta miała nawet wrażenie, że przeszkadza – od pielęgniarki usłyszała na przykład, że noc jest od spania (z bólu spać nie mogła), a nie od picia (i szklanki wody nie dostała). W końcu trafiła do hospicjum, gdzie niemożliwe stało się możliwe.

– Lekarz znalazł lek, który uśmierzał ból i nie powodował mdłości. A to, jak była traktowana (podobnie jak i pozostali pacjenci) przez lekarzy, pielęgniarki, pomoc medyczną i wolontariuszy, zasługuje na wielkie uznanie. To był czas obserwowania cudu humanitarnego podejścia do pacjenta – zapewnia pan Jan. Podobne spostrzeżenia ma pani Wanda. Widząc, jak nieuleczalna choroba postępuje, powiedziała ojcu Antoniemu o hospicjum. Chciał tam pojechać. – To była wspólna, choć trudna decyzja. Dziś wiem, że oboje dużo zyskaliśmy. Gdybym opiekowała się ojcem w jego domu (mieszkaliśmy daleko od siebie, a nie chciał, żebym była na stałe), zostałoby nam mało chwil na rozmowę. W hospicjum wszyscy pięknie troszczą się o pacjenta, a czas na odwiedziny jest nieograniczony, można nawet karmić chorego czy iść z nim na spacer do ogrodu – mówi pani Wanda, która chętnie wspiera miejsce spod znaku żonkila. Zarówno ona, jak i pan Jan dobrze rozumieją tegoroczne hasło akcji dedykowanej Hospicjum św. Łazarza: „Pola Nadziei składają się z nas”. Każdy może bowiem nieść chorym pomoc i nadzieję – nie tylko trzymając za rękę w ostatnich chwilach, ale i dokładając swoją cegiełkę do działalności placówki. Każdy może również potrzebować kiedyś jej pomocy – dla swoich bliskich lub dla siebie.

Kobieta renesansu

W tym roku kampania trwać będzie do 26 maja. 1 kwietnia rozpoczną się kwesty prowadzone w szkołach, na uczelniach, w punktach usługowo-handlowych Krakowa i okolic oraz w hipermarketach. Tego dnia wystartują również żonkilowe konkursy dla uczniów szkół różnych szczebli. Pierwszym z nich jest konkurs plastyczny „Nowa Huta z żonkilem w tle”, nawiązujący do 70. urodzin najmłodszej dzielnicy Krakowa. Historia hospicjum jest z nią nierozerwalnie związana. Warto więc zauważyć, że Huta to nie tylko kombinat i soc- realistyczna architektura, ale także opactwo cystersów w Mogile, drewniany kościółek św. Bartłomieja, dworek Matejki w Krzesławicach, pałac Czartoryskich w Pleszewie czy Arka Pana. Do każdego z tych miejsc żonkil pasuje idealnie. Propozycja druga to konkurs na żonkilowy flash mob – jego tematem powinna być pomoc chorym, niesienie nadziei oraz radości. Trzeci konkurs adresowany jest do tych, którzy lubią śpiewać i chcą wykonać żonkilowy song. Szkoły mogą też organizować żonkilowy dzień oraz kwesty na rzecz hospicjum. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.polanadziei.pl/szkoly oraz pisząc na adres: polanadziei@hospicjum.org.

W programie Pól Nadziei jest też skłaniający do refleksji nad życiem i przemijaniem koncert „Świat według Hanny Chrzanowskiej”. W ramach cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” odbędzie się on 6 kwietnia o godz. 19 w Arce Pana (wstęp wolny). – Świat bł. Hanny jest intrygujący. Była pięknym wewnętrznie człowiekiem renesansu XX wieku, kobietą światową, która miała otwarty umysł i serce. Jak mało kto potrafiła dbać zarówno o potrzeby duchowe chorego, któremu służyła jako pielęgniarka, jak i o jego potrzeby fizjologiczne – zachęca do udziału Lidia Jazgar, która zaśpiewa podczas koncertu. Wśród wykonawców są też m.in. Agata Bernadt, Marzena Florkowska, Michał Ziomek, Ryszard Brączek i Joachim Mencel. W pewnym momencie publiczność usłyszy nawet głos Hanny Chrzanowskiej, nagrany w 1970 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama