Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kard. Dziwisz: Głosy o "dewojtylizacji" Kościoła to legendy

- Kościół i świat na nowo odkrywają dziś Jana Pawła II, a jego nauczanie jest ponadczasowe - uważa długoletni sekretarz papieża.

Kard. Stanisław Dziwisz brał udział w prezentacji I tomu "Dzieł literackich i teatralnych" Karola Wojtyły, która odbyła się dziś w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Po spotkaniu dziennikarze pytali go o oświadczenie "Jan Paweł II wobec wykorzystywania seksualnego w Kościele", które krakowski metropolita senior wydał w ubiegłym tygodniu. Kardynał Dziwisz wyjaśniał w nim m.in. sprawę Maciela Degollado. Jan Paweł II był pomawiany o to, że ukrywał jego przestępczą działalność. Jak powiedział dziś były sekretarz papieża, Ojciec Święty podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie oskarżeń wobec założyciela Legionu Chrystusa" natychmiast, gdy się o nich dowiedział", czyli w grudniu 2004 roku.

- Papież nigdy nie akceptował pedofilii i zawsze wyciągał ostre konsekwencje wobec sprawców - podkreślał hierarcha. Zaznaczył, że dzięki temu "nie było tak, jak jest dzisiaj".

Kardynał Dziwisz pytany był ponadto o to, czy spotkał się z autorem książki "Sodoma" Frédérickiem Martelem. - Wszedł przypadkowo, bo drzwi akurat były otwarte. Nie było żadnej rozmowy. Nie było żadnego wywiadu. Zostawił mi tylko jakąś swoją książkę - odpowiedział hierarcha. Opis jego rzekomego spotkania z Martelem został umieszczony w budzącej kontrowersje "Sodomie".

Wcześniej również kardynałowie Gerhard Müller i Walter Kasper, którzy wymieniani są w tej publikacji, wyjaśniali, że autorowi udało się porozmawiać z nimi, ukrywając prawdziwy cel spotkania.

Odnosząc się do pojawiających się głosów na temat "dewojtylizacji" Kościoła, kard. Dziwisz nazwał je "legendami". - Jest wręcz przeciwnie. Kościół i świat na nowo odkrywają Jana Pawła II. Kiedy się pojawiają nowe problemy, ludzie uciekają się do jego pism i twórczości. Jego nauczanie jest ponadczasowe. Było ważne kiedyś, jest ważne także na dziś i na jutro - zaznaczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama