Nowy numer 23/2020 Archiwum

Rozpoczęły się 19. Dni Tischnerowskie przejdź do galerii

Mszą św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęły się w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie 19. Dni Tischnerowskie. W tym roku przebiegają one pod hasłem "Człowiek. Nowe wyzwania".

Nabożeństwu w kościele, w którym patron wydarzenia przez wiele lat głosił kazania, przewodniczył ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Homilię wygłosił dziekan Wydziału Filozoficznego tej uczelni, ks. prof. Jarosław Jagiełło. Mówił w niej o prawie Bożym, które jest chrześcijańskim dziedzictwem, wymagającym pielęgnowania i rozwijania "w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym".

- Może w szczególności dziś trzeba dać wyraz wierności Bożemu prawu, wszak czujemy i widzimy, że rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać, rozpadać się. Chciałoby się przywołać słowa filozofa: "Tylko Bóg może nas uratować" - podkreślał duchowny. Zauważył, że prawo Boże jest źródłem duchowego życia i szkołą chrześcijaństwa. - Parafrazując słowa ks. prof. Tischnera trzeba powiedzieć, że prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle - dodał.

- Bądźmy wierni Bożemu prawu. Wtedy będziemy wierni człowiekowi i sobie wzajemnie. Człowieka, który stoi obok nas, nie będziemy wtedy zdradzać, poniżać, wyszydzać i lekceważyć - powiedział na zakończenie.

W tym roku Dni Tischnerowskie poświęcone są nowym wyzwaniom, którym musi dziś stawiać czoła ludzkość i polskie społeczeństwo.

Po raz pierwszy pojawi się tematyka okołomedyczna. W cyklu Colloquia Tischneriana wybitny transplantolog prof. Marek Krawczyk wygłosi wykład pt. "Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?", a następnie weźmie udział w "Jaskini filozofów" zatytułowanej "Wartość człowieka".

W programie Dni Tischnerowskich znalazła się ponadto debata pod hasłem "Jak przerwać spiralę nienawiści?". Jej uczestnicy skoncentrują uwagę na problemie przemocy, próbach jej zaradzenia czy ograniczenia. Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji "Mimo Wszystko", zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.

Nie zabraknie stałych punktów Dni: pokazu filmów "Tischner na ekranie", czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz, Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Głównym organizatorem Dni Tischnerowskich jest w tym roku Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • velario-new
  28.03.2019 10:36
  Artykuł nie wspomina, że tę Mszę Św. miał pierwotnie odprawić abp M. Jędraszewski, który wycofał się jednak w ostatniej chwili. "Zapytaliśmy służby prasowe metropolity, dlaczego zrezygnował z odprawiania mszy w intencji ks. Tischnera i czy powodem wczorajszej nieobecności hierarchy w kolegiacie św. Anny był wybór tegorocznych laureatów. Odpowiedź nie nadeszła. Na telefoniczne pytanie, czy metropolita bojkotuje Dni Tischnerowskie, Joanna Adamik z biura prasowego archidiecezji krakowskiej odpowiedzieć nie chciała. Poinformowała jedynie: – Ustalenia są takie, że odpowiedzi nie będzie.". Nie dziwię się, że tak zbyli "Wyborczą" (choć zarazem tego nie rozumiem), ale może jakby z takimi pytaniami zwrócił się największy tygodnik opinii w Polsce, na dodatek tygodnik katolicki, moglibyśmy się czegoś więcej dowiedzieć?


  doceń 6
 • Gość
  28.03.2019 12:08
  No właśnie, wielki nieobecny abp KJędraszewski. Na nabożeństwie pokutnym w Watykanie go zabrakło, tutaj też nagle bez podania przyczyn zniknął. No i wierni nie mają widać prawa poznać powodów działań swojego pasterza. Może niedługo nie będzie miał komu się objaśniać? Jak można odmówić sprawowania Mszy św???
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama