Nowy numer 29/2021 Archiwum

Gloria Artis dla kard. Mariana Jaworskiego

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył kard. Marianowi Jaworskiemu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie przyznane zostało przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Medal otrzymują osoby szczególnie wyróżniające się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.  

- Ochrona dziedzictwa narodowego to dbałość o suwerenność ojczyzny - mówił podczas uroczystości w swoim mieszkaniu na ul. Kanoniczej w Krakowie emerytowany metropolita Lwowa.

Kard. Marian Jaworski zapisał się w historii Kościoła w Polsce i na Ukrainie. Był świadkiem i uczestnikiem przemian, jakie miały miejsce w XX i XXI w. w Polsce i poza jej granicami, po wojnie zaangażował się w przywrócenie Kościoła na Ukrainie.

Dzięki jego ofiarności i zaangażowaniu możliwe stało się między innymi podjęcie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysiłków zmierzających do rewaloryzacji bezcennych zabytków sztuki sakralnej archidiecezji lwowskiej.

- To niesłychany zaszczyt móc dzisiaj księdzu kardynałowi przekazać to wyjątkowe odznaczenie. Ma ono symboliczny wyraz podziękowania za trud włożony w kształtowanie tożsamości narodowej i poczucia odpowiedzialności nie tylko za tereny, które dzisiaj są w granicach naszej ojczyzny, ale także za Kresy - mówił wojewoda Piotr Ćwik.  

Kard. Marian Jaworski w 2007 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. – Orderem Orła Białego.


Urodził się w 1926 r. we Lwowie. W 1945 r. jako kleryk opuścił miasto rodzinne i wraz z innymi seminarzystami znalazł się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach, wciąż będąc formalnie kapłanem archidiecezji lwowskiej, związał się na wiele lat z Krakowem i Lublinem. Był kapelanem abp. Eugeniusza Baziaka, arcybiskupa lwowskiego wygnanego ze Lwowa przez sowieckich komunistów, a po jego śmierci w 1951 r. - kard. Adama Stefana Sapiehy, administrującego do śmierci w 1962 r. archidiecezją krakowską.

Kard. Jaworski jest filozofem, twórcą i pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był biskupem w Lubaczowie dla pozostałej w Polsce części archidiecezji lwowskiej, a wreszcie w latach 1991-2008 - metropolitą lwowskim. Po przejściu w 2008 r. na emeryturę powrócił do Krakowa i zamieszkał przy ul. Kanoniczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama