Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie Stowarzyszenia "Wiosna"

Kanclerz kurii ks. Tomasz Szopa komentuje wydarzenia, jakie rozegrały się 8 kwietnia w siedzibie "Wiosny".

W poniedziałek przed południem do biura stowarzyszenia wszedł ks. Grzegorz Babiarz w towarzystwie ochroniarzy, którzy szybko rozeszli się po wszystkich pomieszczeniach i próbowali wydawać polecenia pracownikom "Wiosny". Doszło też do spotkania ks. Babiarza z Joanną Sadzik, które miało pomóc wypracować porozumienie odnośnie przyszłości stowarzyszenia. Po 7 godzinach rozmowy zostały jednak zerwane.

W świetle prawa wciąż nie ma jasności, kto jest prezesem "Wiosny", bowiem sąd, wykreślając z Krajowego Rejestru Sądowego zarząd stowarzyszenia reprezentowany przez J. Sadzik, nie dokonał  wpisu, z którego wynikałoby, iż prezesem jest ks. Babiarz. Postępowanie wciąż się toczy.

Na wczorajsze wydarzenia zareagowała krakowska kuria, której ks. Babiarz bezpośrednio podlega. Publikujemy pełną treść oświadczenia, wydanego przez kanclerza ks. Szopę:

"Wydarzenia, jakie miały miejsce wczoraj w siedzibie Stowarzyszenia »Wiosna«, wywołały smutek i zażenowanie u wszystkich, którym leży na sercu dobro Stowarzyszenia oraz powodzenie inicjatywy Szlachetna Paczka. Te wrażenia są o tyle silniejsze, że dotyczą organizacji trudnej do przecenienia, jeśli chodzi o zaangażowanie w dobroczynność, oraz o duchownego katolickiego.

W tym momencie trudno jest przesądzić ostatecznie, kto jest prezesem Stowarzyszenia »Wiosna«, ponieważ postępowanie sądowe w tej sprawie nie zostało zakończone. Jednak nawet gdyby uznać, że jest nim ks. Grzegorz Babiarz, to metody, jakie zostały wykorzystane dla realizacji jego uprawnień, budzą poważne zastrzeżenia i niesmak. Z pewnością też nie przyczyniają się do budowania zaufania wewnątrz Stowarzyszenia oraz dobrej atmosfery wokół niego.

Ciągle jednak należy mieć nadzieję na zwycięstwo zdrowego rozsądku, zdolność do dialogu i polubownego zakończenia konfliktu, mając na uwadze dobro Stowarzyszenia »Wiosna«, inicjatywy Szlachetna Paczka, a przede wszystkim osób, które korzystają z ich pomocy. Oby przyczynił się do tego aktualnie przeżywany Wielki Post, czas refleksji i osobistego nawrócenia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..