Unosząca się nad ziemią figura Jezusa w całunie, Jego Serce w koronie cierniowej oraz lustrzana posadzka - to tylko niektóre z motywów tegorocznych Grobów Pańskich w Krakowie.
U ojców pijarów grób Pański znajdował się zwykle w kościelnej krypcie i miał charakter artystycznej instalacji, która była wyłaniana w drodze konkursu. W tym roku, ze względu na trwający remont krypty, zakonnicy przygotowali grób w prawej nawie świątyni, a o jego zaprojektowanie i wykonanie poprosili artystę grafika Norberta Tomczaka, laureata jednej z poprzednich edycji konkursu.
W górnej części kompozycji dominuje pozioma brązowa belka. - To część krzyża, który obejmuje swoimi ramionami wszystkie kierunki świata i każdego człowieka – wyjaśnia artysta. Pionową belkę krzyża zastępuje biała tkanina symbolizująca płótna pogrzebowe. Najjaśniejszym punktem instalacji jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Płonące świece podkreślają liturgiczną obecność Boga. Uwagę zwracają lustra, które tworzą obraz sadzawki Siloe, która według artysty ma symbolizować "miłość, światło i wodę".
U sióstr prezentek dominującym elementem grobu Pańskiego jest serce Jezusa oplecione koroną cierniową. Na niebieskim tle widnieją słowa Koronki do Bożego Miłosierdzia: "Miej miłosierdzie dla nas i całego świata". Do promieniującego Bożego Serca wyciągają się ludzkie dłonie, a nad nimi unosi się słynny motyw dłoni Boga Ojca i Adama z fresku "Stworzenie Adama" Michała Anioła.
W bazylice św. Trójcy została wydzielona grota, do której - po zdjęciu butów - wierni mogą wejść na modlitwę. Centralnym elementem jest Najświętszy Sakrament i unosząca się nad ziemią figura Jezusa w całunie. W grobie Pańskim u dominikanów nie ma żadnych dodatkowych elementów, a całość pomieszczenia spowita jest niebieskim światłem.
Boży grób to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje ono grób Chrystusa. W Polsce począwszy od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Adoracja przy grobie Pańskim trwa w świątyniach aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.