Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski.
W homilii zauważył, że dzieje Kościoła rozpoczęły się wraz z zesłaniem Ducha Świętego na apostołów i Matkę Najświętszą w Wieczerniku. To historia ludzi, którzy złączyli się z Chrystusem, z Jego śmiercią i zmartwychwstaniem, i odtąd żyli nowym życiem, stając się znakiem sprzeciwu dla świata.
Przypomniał też o fali prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Nerona, który oskarżył wyznawców Chrystusa o podpalenie miasta, dodając, że podobne zarzuty pojawiają się także i dziś w oskarżeniach chrześcijan o homofobię. - Historia Rzymu, pierwszych dziesięcioleci chrześcijaństwa to historia, która wielokrotnie powtarzała się i powtarza do dziś. To historia Kościoła, który żyje chlubą swoich męczenników i świadków na przekór światu i jego prawom. Umarli dla Zbawiciela, wierząc, że razem z Nim będą się cieszyć chwałą u Ojca niebieskiego - mówił abp Marek Jędraszewski.
Zaznaczył również, że uczestnicząc w liturgii Wigilii Paschalnej, każdy wyraża gotowość, by świadczyć o Chrystusie, nawet własnym cierpieniem i życiem. - W tajemnicę chrztu, włączającego nas w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, jest wpisana gotowość na męczeństwo - podkreślał.
Tę gotowość szczególnie wyraziło 10 katechumenów, którzy podczas Mszy św. przyjęli sakramenty chrztu św. i bierzmowania. Po raz pierwszy w pełny sposób uczestniczyli też w Eucharystii. Do tego wydarzenia zostali przygotowani przez siostry jadwiżanki wawelskie oraz Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.