Nowy numer 23/2020 Archiwum

Emaus - jedyny taki odpust w Polsce przejdź do galerii

W Poniedziałek Wielkanocny krakowianie tłumnie odwiedzają Salwator, gdzie odbywa się odpust Emaus. Jego tradycje sięgają XII wieku.

Nazwa Emaus jest zaczerpnięta z ewangelicznej opowieści o spotkaniu Jezusa z uczniami po Jego zmartwychwstaniu. Na pamiątkę tego wydarzenia już od średniowiecza w Europie odbywały się pielgrzymki do kościołów położonych poza miastem. Towarzyszyły im odpusty. W Polsce zwyczaj ten trwa nieprzerwanie w Krakowie.

W Wielkanocny Poniedziałek wzdłuż ul. Kościuszki aż do klasztoru sióstr norbertanek ustawione są kramy, które przyciągają tysiące krakowian i turystów. Najbardziej charakterystycznym elementem krakowskiego Emaus są tradycyjne figurki Żydów. Drewniane postaci grajków i Żydów studiujących Torę są wykonywane własnoręcznie przez mieszkańców krakowskiego Zwierzyńca.

Można tu kupić również aniołki, rękodzieło, gliniane naczynia. Ci, którzy zgłodnieją, zaopatrują się w nawlekane na nić małe i większe obwarzanki, które tworzą wieniec. Nie brakuje waty cukrowej, balonów, latawców i cukierków, a także nieodzownych dzisiaj pistoletów na wodę.

Najmłodsi korzystają z karuzeli, nieco starsi - ze strzelnicy. Wśród gości odpustu krąży Lajkonik, z którym można zrobić sobie zdjęcie i zapewnić szczęście dzięki buławie, którą lekko uderza przechodniów.

W Domu Zwierzynieckim czynna jest plenerowa wystawa fotografii utrwalających odpusty z dawnych lat, a także ekspozycja drzewek emausowych, wykonanych przez mieszkańców dzielnicy z zachowaniem nawiązań do symboliki drzewka życia, czyli gałązki z listkami zwieńczonej ptakiem.

Na Emaus przybywają całe rodziny. Dla większości uczestników dzisiejszego odpustu to zwyczaj przenoszony z pokolenia na pokolenie.

Do XIX w. Emaus odbywał się na wzgórzu pomiędzy kościołem Świętego Salwatora, drewnianą kaplicą św. Małgorzaty a murami klasztoru norbertanek. Gdy zaczęto zabudowywać wzgórze Salwator, Emaus przeniesiono na ulicę Tadeusza Kościuszki, wzdłuż której stanęły liczne kramy i stoiska, ze słodyczami, dewocjonaliami i zabawkami.

Emaus jest dla krakowian sposobem rodzinnego spędzenia drugiego dnia świąt i okazją do spotkań ze znajomymi. Popularności dawnego obyczaju sprzyja bliskie sąsiedztwo tradycyjnych tras spacerowych w Lasku Wolskim i okolicach Kopca Kościuszki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Yanosh
    23.04.2019 19:54
    Chyba od przyszłego roku nasi Księża Biskupi zaapelują o zakaz sprzedaży figurek Żydów na krakowskim Emausie, bo sprzedawanie i rozpowszechnianie może być uznane za antysemityzm. Ale dziwne, że jakoś nikt nie traktuje za nienawiść coroczny zwyczaj żydowski wieszania Hammana Amalekity z ks. Estery (Stary Testament) , plucia na niego i wyszydzania go. Czymże on różni się od takiego samego ludowego obrzędu wyszydzania Judasza - wyszydzano go nie jako Żyda, ale jako zdrajcę Jezusa.
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama