Nowy numer 30/2021 Archiwum

Rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia mija pierwsza rocznica beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej - pionierki pielęgniarstwa społecznego, bliskiej współpracownicy kard. Karola Wojtyły. Dziś jej opiece powierzają się chorzy i ich bliscy.

W kościele św. Mikołaja, gdzie złożone są relikwie błogosławionej, w czwartek zaczyna się triduum modlitewne przed dziękczynieniem za jej beatyfikację. Proboszcz parafii ks. Józef Gubała obserwuje, że do świątyni zagląda coraz więcej osób, które chcą się u niej pomodlić. W każdy czwartek odprawiane są nabożeństwa, podczas których odczytuje się pozostawione intencje. Zwykle jest ich ok. 40. Do parafii nieprzerwanym strumieniem spływają prośby i podziękowania.

Kolejne tomy księgi wyłożonej w kaplicy poświęconej H. Chrzanowskiej wypełniają się szybko. "Dziękuję, po stokroć dziękuję za wysłuchanie mojej prośby o zdrowie dla mojego ojca i dziadka. Błagam również za chorych i cierpiących, którzy nie mają opieki" - napisała Krystyna z Krakowa, a 6-letnia Ola dziękuje Hannie za to, że troszczy się o nią i o wszystkich ludzi. Magdalena pisze: "Nauczyłaś mnie, jak być kobietą w Kościele. Dziękuję Ci za tę lekcję".

Rozwojowi kultu sprzyja lokalizacja świątyni. Ulica Kopernika to adres klinik i szpitali. Do błogosławionej pielęgniarki przychodzą pacjenci i ich bliscy. - Jeden z księży modlił się wraz z całą rodziną o uzdrowienie pewnej kobiety z choroby nowotworowej. Po powtórnych badaniach okazało się, że nie ma po tej chorobie śladu. Dla tych ludzi to cud - opowiada ks. Gubała, zastrzegając, że obiektywnie ocenią to dopiero czas i komisja.

Od dnia beatyfikacji relikwie Hanny trafiły do ponad 150 miejsc: kościołów, hospicjów, sanktuariów i szpitali w Polsce i poza granicami kraju, m.in. na Filipinach, w Tanzanii, na Madagaskarze, w Brazylii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Błogosławiona angażuje się w życie parafii. - Jako proboszcz czuję jej opiekę na co dzień. Polecam jej wszystkie sprawy i mogę zaświadczyć, że jest skuteczna, bo problemy zawsze znajdują rozwiązanie - opowiada duchowny.

Pierwsza rocznica beatyfikacji H. Chrzanowskiej przypada w tym roku w Niedzielę Miłosierdzia. O 19.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. Oprawę muzyczną zapewni Chór Rodzinny Sanktuarium św. Jana Pawła II pod dyrekcją Magdy Steczkowskiej. Wcześniej odbędzie się spotkanie rodzinne w parafialnych ogrodach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama