Nowy numer 30/2021 Archiwum

W łagiewnickim sanktuarium powstała Droga Miłosierdzia

Prowadzi ona pasażem od Domu Duszpasterskiego do bazyliki. Z czasem, gdy zakończą się prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej, Droga Miłosierdzia połączy dwa sanktuaria: Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II.

Droga Miłosierdzia to nabożeństwo, które składa się z trzech części, a każda z nich – z siedmiu stacji. Pierwsza część ukazuje spotkania Jezusa z konkretnymi osobami, jak apostołowie, trędowaty, paralityk, niewidomy czy jawnogrzesznica. Zbawiciel wędrujący drogami Palestyny nie tylko głosi Dobrą Nowinę, ale objawia ludziom Boże miłosierdzie. – W drugiej części Jezus podczas drogi krzyżowej właściwie sam potrzebuje ludzkiego miłosierdzia, ale wciąż niesie nadzieję innym – wyjaśnia twórca nabożeństwa, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. Jego trzecia część poświęcona jest spotkaniom Zmartwychwstałego z różnymi osobami: z niewiastami, uczniami w drodze do Emaus, wątpiącym Tomaszem czy Szymonem Piotrem.

Nabożeństwo jest nowe, ale odkąd ukazało się w formie książkowej, wiele osób modli się nim, a w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, kiedy Droga Miłosierdzia jest odprawiana w bazylice, gromadzi ono tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy.

W Roku Miłosierdzia kapłani ze Słowacji poprosili o tekst Drogi Miłosierdzia, który był jeszcze w wersji roboczej, przetłumaczyli i na jego podstawie przeprowadzili misje ewangelizacyjne w Bratysławie. Nowe nabożeństwo jest zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski, co otworzyło szansę na jego rozpowszechnienie poza granicami kraju. Przetłumaczeniem tekstów interesują się m.in. kapłani oraz wierni z Francji czy Niemiec. - Mamy nadzieję, że stopniowo Droga Miłosierdzia przyjmie się także w innych częściach świata, stając się inspiracją do głębszego  spotkania z tajemnicą Bożego miłosierdzia – komentuje ks. F. Ślusarczyk.

W rozważaniach każdej stacji – obok tekstu Ewangelii – znajdują się fragmenty pism św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Wraz z tekstami ks. Franciszka Ślusarczyka zostały one umieszczone na szklanych tablicach w pasażu między Domem Duszpasterskim a bazyliką. Nowością są filmiki dołączone do każdego z 21 spotkań, kiedy Zbawiciel wędruje ulicami Warszawy, spotyka ludzi zaślepionych chęcią posiadania, a zarazem coraz bardziej ubogich duchowo, zniewolonych słabościami. Dopiero w osobistym spotkaniu z Jezusem odzyskują duchowy wzrok, doświadczają uzdrowienia, odnajdując radość i sens życia. Filmiki można obejrzeć dzięki zeskanowaniu umieszczonych na tablicach kodów QR.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama