Od 8 maja kapituła znów liczy dwunastu kapłanów.
Nominacje zostały ogłoszone w święto św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Krakowa.
Do kolegium, którego głównym zadaniem jest "wzbogacanie kultu bożego oraz wspieranie arcybiskupa krakowskiego w rządzeniu diecezją" decyzją metropolity dołączyli: bp Janusz Mastalski, ks. dr hab. Piotr Majer - prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. Mateusz Hosaja - kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II i ks. Ireneusz Okarmus - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie.
Skład kapituły musiał zostać uzupełniony, bowiem w ub. roku ks. prałat Edward Staniek złożył rezygnację z pełnionego urzędu, a jesienią ub. roku zmarło dwóch członków kapituły: ks. prof. Jan Maciej Dyduch oraz ks. infułat Janusz Bielański. Z kolei ks. infułat Bronisław Fidelus w kwietniu br. skończył 80 lat i otrzymał status kanonika seniora.
Bp Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1989 r. Od 1995 r. jest związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W 2009 r. uzyskał tytuł profesora, a w 2011 r. - profesora zwyczajnego UPJPII. Od lipca 2017 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 3 grudnia 2018 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.
Ks. dr hab. Piotr Majer urodził się 4 października 1965 w Czeladzi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. W 1996 uzyskał na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie stopień naukowy doktora prawa kanonicznego, a w 2010 r. na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. W latach 1997-2000 był sędzią, a w latach 2000-2005 obrońcą węzła i rzecznikiem sprawiedliwości (prokuratorem) w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. W latach 2005-2006 pełnił funkcję rzecznika sprawiedliwości w rogatoryjnym procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II w Krakowie. W latach 2005-2016 był też kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Od 2017 r. jest profesorem nadzwyczajnym UPJPII, kierownikiem Katedry Prawa o Kościelnej Misji Nauczania i Uświęcania na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII. Jest również konsultorem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. Mateusz Hosaja urodził się w 1979 r. w Myślenicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 2004 r. Był duszpasterzem i wychowawcą młodzieży, a później (od 2012 do 2016 r.) także wychowawcą kleryków (prefektem) w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Następnie (od 2017 do 2018 r.) pełnił funkcję wicerektora WSD. Od 1 lipca 2018 r. jest kustoszem Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, a od 11 kwietnia br. również prezesem Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
Ks. Ireneusz Okarmus urodził się w 1963 r. w Skawinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. Jako wikariusz pracował w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, parafii Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym i w parafii Matki Bożej Dobrej rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Od lipca 2010 r. jest proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych, a od października 2018 r. jest również dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Od 2002 r. jest związany z krakowskim oddziałem "Gościa Niedzielnego" - najpierw jako dziennikarz, potem dyrektor redakcji, a obecnie jako asystent kościelny.
Kapituła wawelska jest najstarszą w Polsce. Pierwsze dotyczące jej przekazy pochodzą już z przełomu XI i XII w. i wiążą się z budową nowej katedry za czasów panowania księcia Władysława Hermana. Początkowo tworzyło ją 20 kanoników. Liczba ta zmieniała się w ciągu wieków i dziś jest ich 12 oraz 1 kanonik senior.