Emerytowany metropolita krakowski przewodniczył w Niedzielę Biblijną Mszy św. w Łagiewnikach.
W homilii emerytowany metropolita krakowski nawiązał do ewangelicznej sceny spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z apostołami, kiedy to nakazał uczniom, by po raz kolejny wyruszyli na połów. Złowili mnóstwo ryb, a w tajemniczej postaci rozpoznali swojego Nauczyciela. Przygotował On dla nich posiłek i dzielił między nimi chleb, który w Jego rękach stał się pokarmem życia.
- Spożywajmy Chleb życia wiecznego, karmiąc się słowem Bożym i Ciałem Chrystusa. Posilajmy się tym pokarmem każdego dnia. Bierzmy go z rąk Syna Bożego, naszego Pana i Zbawiciela - zachęcał kardynał, dodając, iż Bóg codziennie przemawia do człowieka.
- Przemawia do nas w głębi naszego serca przez wydarzenia w świecie i przez ludzi, których spotykamy na naszych drogach. Przemawia też w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos. (...) Pismo Święte nie powinno tylko spoczywać na półkach w naszych domach. Powinniśmy je czytać, by oświecać nasze umysły, rozpalać nasze serca i umacniać naszą wolę do jeszcze większej miłości i służby. Oby takim okazał się owoc Narodowego Czytania Pisma Świętego - zaznaczył.
Zdaniem kard. Dziwisza, słowo Boże pomaga zrozumieć, kim jest człowiek i kim jest Bóg, Stwórca, Pan i Zbawiciel. Ewangelia i całe Pismo Święte porządkują też świat ludzkich wartości i postaw, praw i obowiązków, pragnień i nadziei. - W świetle Bożej prawdy powinniśmy ustanawiać nasze ludzkie prawa i zasady, bo jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystkie inne sprawy są na swoim miejscu - podkreślał.
Zauważył również, że Ewangelia kształtowała myśli i serca naszych przodków oraz otworzyła Polskę na kulturę chrześcijańskiej Europy.
- Dzisiaj tę chrześcijańską kulturę, opartą na prawdzie o Bogu i człowieku, na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, winniśmy ocalić i pomnażać w naszych rodzinach i wspólnotach, w naszych parafiach, w środowiskach nauki i pracy, w cały naszym ojczystym domu - apelował.
5 maja, pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: “Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego”, Kościół w Polsce obchodzi III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier RP Mateusz Morawiecki. W tym roku przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Jana. Niedziela Biblijna rozpoczyna XI Tydzień Biblijny, który potrwa od 5 do 11 maja.