Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zakończył się Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem przejdź do galerii

Prawie 250 uczestników w różnych stron Polski bawiło się pod Giewontem podczas XIV Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem was...". Młodzież pogłębiała swoją wiarę, rozwijała talenty oraz czerpała z nauki i przykładu życia św. Jana Pawła II.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu". Są to słowa Ojca Świętego, które wygłosił podczas Mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 roku. Zmagania konkursowe odbywały się w dziedzinach muzyki i teatru oraz - po raz pierwszy - filmu i fotografii. W tych kategoriach odbywały się także ciekawe warsztaty. W dziedzinie muzyki poprowadziła je Halina Frąckowiak, w dziedzinie teatru - aktorzy Bogusław Słupczyński i Wojciech Chowaniec, a w dziedzinie filmu - Klaudia Cymanow-Sosin, Piotr Cymanow i Piotr Ćwik, wykładowcy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W tym roku gwiazdą finałowego koncertu była H. Frąckowiak, która zaśpiewała nie tylko piosenki religijne, ale także najbardziej znane przeboje ze swojego repertuaru. Jej występ poprzedziły krótka prezentacja laureatów festiwalu oraz ogłoszenie wyników konkursów.

Publiczność obejrzała spektakl zdobywcy Grand Prix - zespołu teatralnego "Bez Nazwy" ze szkoły w Załucznem. Nagrody zwycięzcom wraz z jurorami wręczył wiceburmistrz Tomasz Filar. Na koniec zabrzmiała pieśń "Panno Pszeniczna" w wyjątkowym wykonaniu H. Frąckowiak i uczestników XIV Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej.

W kategorii filmowej zwycięstwo przypadło twórcom obrazu "Niezwykłe spotkanie z Janem Pawłem II" - Aleksandrze Skałce, Jakubowi Głowackiemu i Maciejowi Szczepankowi. W konkursie muzycznym zwyciężyli: w kategorii solowej - Maria Woźniak, a w kategorii zespołowej - grupa z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Piekarach Śląskich i Koszęcinie.

Organizatorem festiwalu jest burmistrz Zakopanego przy współpracy zakopiańskich parafii. Nagrody ufundowali: burmistrz Zakopanego, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ks. inf. Stanisław Olszówka oraz Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama