O tym, dlaczego warto ściągnąć sandały przed czytaniem Pisma Świętego, opowiadał ks. Federico Tartaglia podczas "Spotkania z duszą" w Księgarni św. Stanisława BM.
Jest kapłanem od 26 lat, przez 9 lat posługiwał jako misjonarz, obecnie jest proboszczem włoskiej parafii. Jego książka "Czas przeczytać Biblię (i powiem ci, jak to zrobić)" jest wprowadzeniem do wszystkich ksiąg biblijnych. Jak tłumaczył podczas drugiego "Spotkania z duszą", chce pokazać wierzącym, jak zacząć czytać Pismo Święte i nie przestać. - Z mojego doświadczenia wynika, że zbyt wielu jest tych, którzy Biblii nie czytają. Ludzie w ogóle przestają czytać, skupiają się na ekranach telefonów. Musimy na nowo wrócić do książek, pism. To właśnie teraz jest ten czas, kiedy wydaje się to najtrudniejsze - podkreślił.
Wśród błędów, które popełniamy przy czytaniu Pisma Świętego, wymienił nieregularną lekturę, szukanie gotowych odpowiedzi zgodnych z naszym myśleniem oraz wyszukiwanie problemów teologicznych, biblijnych i dyskutowanie o nich. - Czytajmy Biblię tak, aby Pan karmił nią nasze dusze. Przypomnijcie sobie moment, kiedy Mojżesz zdejmuje sandały. To symbol odłożenia wszystkich naszych niepokojów, lęków i stanięcia przed Bogiem bez dodatkowych myśli - wyjaśnił ksiądz.
- Jeśli masz jakieś zmartwienie, masz dwa rozwiązania: możesz użyć tego problemu i włączyć go w swoją modlitwę. Ja już tak nie robię. Zdejmuję sandały, zostawiam to na zewnątrz i myślę: "Ty o tym wiesz, więc ja chcę słuchać Ciebie". Staram się nie myśleć o moich problemach i słuchać. I te słowa, które wydają się nie mieć związku, przychodzą do mnie i sprawiają, że zaczynam dzień tak, jak Bóg chce - opowiedział ks. Tartaglia.
Wspomniał także, że jedną z najtrudniejszych rzeczy dla czytającego Biblię jest milczenie. Według niego, milczenie to również wyciszenie umysłu, byśmy byli pewni, że to, co rozumiemy, nie pochodzi on nas, ale od Ducha Świętego. Codzienną praktykę czytania Pisma Świętego może ułatwić posiadanie wydania, które zawiera komentarze. - Nie powinniśmy się obawiać Biblii na żadnym etapie życia. Kiedy dziecko przystępuje do Komunii, podarujcie mu dobre wydanie Pisma Świętego dla dzieci - zachęcił kapłan.
"Spotkania z duszą" to konferencje z autorami (teologami, publicystami), które odbywają się co miesiąc w Księgarni św. Stanisława BM przy ul. Wiślnej w Krakowie.