Biorą w nim udział m.in. księża, klerycy i animatorzy, którzy w wakacje będą opiekowali się dziećmi w czasie rekolekcji i wyjazdów.
W projekcie ma wziąć udział łącznie ok. 500 osób. Pierwsze szkolenie rozpoczęło się rano w sobotę 18 maja w sanktuarium św. Jana Pawła II.
- Doświadczenie uczy nas, że wydarzają się rzeczy bardzo złe, krzywdzące. Chodzi o to, żebyśmy tym rzeczom zapobiegali, motywowani troską o dzieci i młodzież, a nie podejrzliwością czy jakąś paranoiczną lękliwością - mówi koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka o. Adam Żak.
Jak wyjaśnia, szkolenia będą dotyczyły m.in. różnych form przemocy, tego, jak do nich dochodzi, jaki mają charakter oraz jak na nie reagować.
Wśród zaproszonych prelegentów jest m.in. Ewa Dziewońska, wykładowca akademicki i terapeuta rodzinny.
- Profilaktyka, o której dzisiaj mówimy, dotyczy pewnych standardów zachowania. To nie znaczy, że należy być wobec siebie podejrzliwym, ale należy zachować pewną czujność i zwracać uwagę na potencjalne symptomy, które mogą dotyczyć naruszenia intymności dziecka - tłumaczy E. Dziewońska.
- Jest cały szereg pewnych norm, które będziemy dzisiaj przedstawiać, ale musimy powiedzieć, że nie chronią one dzieci stuprocentowo. Dlatego jest to pewien wstęp do naszych dalszych spotkań - podkreśla.
Projekt "Bezpieczne wakacje" jest organizowany przez Duszpasterstwo Młodzieży i Zespół ds. Prewencji Archidiecezji Krakowskiej oraz działające przy Akademii "Ignatianum" w Krakowie Centrum Ochrony Dziecka. Szkolenie dla kolejnej grupy organizatorów wakacyjnych wyjazdów ma się odbyć 25 maja.