W Krakowie na Wawelu rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Dar na Stulecie"

Inaugurację tej kampanii dobra w 99. rocznicę urodzin Jana Pawła II poprzedziło ogłoszenie wyników 15. Konkursu Papieskiego.

Monika Łącka Monika Łącka

|

GOSC.PL

dodane 18.05.2019 15:03
0

Podczas konferencji prasowej o. Zięba zauważył też, że wokół Jana Pawła II jeszcze za jego życia istniała potężna kampania oszczerstw i insynuacji. Papież uważał jednak, iż oznacza to, że jego nauczanie jest skuteczne i właśnie dlatego nie wszystkim się podoba. Tym bardziej więc chciał być znakiem, któremu sprzeciwiać się będą. Nawiązując zaś do problemu pedofilii w Kościele, o. Zięba przypomniał, iż nie jest prawdą, że dopiero teraz coś zaczyna się z tym robić, by Kościół się oczyścił. To Jan Paweł II już w 1994 r. ogłosił bezwzględność wobec sprawców takich przestępstw, za co amerykański tygodnik "Time" przyznał mu wtedy tytuł Człowieka Roku. Prawdziwym przełomem w walce z pedofilią w Kościele stało się natomiast ogłoszenie w 2001 r. przez Jana Pawła II motu proprio, w którym papież jasno określił procedury postępowania wobec sprawców tych czynów.

Zanim w samo południe wystartował projekt "Dar na Stulecie", nagrody odebrali laureaci 15. już Konkursu Papieskiego, organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Wzięło w nim udział prawie 5 tys. młodych osób z całej Polski, a do trzeciego etapu konkursu zgłoszonych zostało ok. 200 esejów zgłębiających nauczanie Jana Pawła II. Podczas obrony prac, które zakwalifikowano do czwartego, ostatniego etapu, jury czwarte miejsce przyznało Karolinie Świerk z III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Trzecie miejsce zdobyła Klaudia Zelek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej, a drugie - Kamil Rojek z III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Laureatką została zaś Kinga Mazgaj z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, która - oprócz nagród rzeczowych - zdobyła również bilet na wycieczkę do Rzymu.

- Nauczanie Jana Pawła II noszę w sercu od dawna, a udział w tym konkursie był dla mnie niezwykłym wydarzeniem. Czytając biografię Jana Pawła II, odkryłam m.in., że był on zwykłym człowiekiem, a świętość, którą osiągnął, jest też dostępna dla każdego z nas - mówi K. Mazgaj i przekonuje, że każdy z nas ma również wpływ na to, jak w przyszłości będą wyglądać Polska i cały świat. Jak to możliwe? - To proste: możemy rozszerzać miłość, którą mamy w sercu, a jeśli chcemy, by Polska była krajem chrześcijańskim, musimy dbać o to, by wokół nas panowały dobro i sprawiedliwość - przekonuje Kinga.

2 / 2
oceń artykuł Pobieranie..