Nowy numer 23/2020 Archiwum

Nowy dzwon na 700-lecie bazyliki Mariackiej w Krakowie

Imię Józefa z Nazaretu otrzymał 700-kilogramowy dzwon, który pod koniec maja zostanie odlany w pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dzwon ma upamiętnić jubileusz 700-lecia jednego z najbardziej znanych kościołów w Krakowie.

Dzwon Józef z Nazaretu dołączy do 4 dzwonów i gongów bazyliki Mariackiej. Są nimi: Półzygmunt, Tenebrat, Misjonał i najstarszy, tzw. Campana antiqua. Po raz pierwszy krakowianie usłyszą go 1 stycznia 2020 r., gdy słynna świątynia będzie obchodziła jubileusz konsekracji, która odbyła się w 1320 roku.

Dzwon będzie bogato zdobiony. Oprócz postaci św. Józefa znajdą się na nim m.in. herb Krakowa, herb metropolity krakowskiego nawiązujący do trzech cnót - wiary, nadziei i miłości, herb fundatora pierwszej świątyni Mariackiej - biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża oraz pieczęć archiprezbitera gotyckiej świątyni.

Wszystkie inskrypcje na dzwon wybrał, a następnie zaakceptował specjalista i opiekun dzwonów na Wawelu, Jasnej Górze oraz w bazylice Mariackiej, dzwonnik i mechanik dzwonu Zygmunt - inż. Andrzej Bochnak.

Wybór patrona nie jest przypadkowy. Święty Józef jest od ponad 300 lat patronem Krakowa. Jego wizerunek na dzwonie zaczerpnięty został z jednego z obrazów bazyliki Mariackiej.

"Józef z Nazaretu" zostanie poświęcony w sierpniu tego roku. Od tego czasu będzie go można oglądać w przykościelnej kaplicy. Na dzwonnicę trafi w listopadzie. Od nowego roku będzie go można usłyszeć każdego dnia w samo południe, tuż po hejnale z Wieży Mariackiej.

Dzwon ufundował archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś. Zadań techniczno-montażowych podejmie się firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama