Nowy numer 09/2024 Archiwum

Kard. Dziwisz: Rodzice są narzędziem w ręku Boga

Krakowski metropolita senior przewodniczył Mszy św. w rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Oczekiwanego Macierzyństwa w Sance.

Sanktuarium Matki Bożej w Sance jest najmłodsze w archidiecezji krakowskiej, choć sama parafia istnieje od niemal 700 lat, a kult Pani Saneckiej sięga XVII wieku. W 2016 r. miała miejsce uroczysta koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Saneckiej koronami biskupimi ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, której dokonał abp Wacław Depo.

Sam kard. Dziwisz nie mógł wówczas być obecny na uroczystościach. - Uczestniczyłem w nich duchowo, powierzając Pani Saneckiej wszystkie sprawy naszej archidiecezji, a przede wszystkim zbliżający się wtedy Światowy Dzień Młodzieży 2016 w Krakowie - zapewniał. Wspomniał, że pół roku później, w grudniową uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przybył do Sanki, aby pomodlić się przed ukoronowanym wizerunkiem Matki Bożej. - Dziękowałem Jej wtedy w duchu za moją ponadjedenastoletnią służbę Kościołowi jako metropolita krakowski, w tym dniu bowiem została ogłoszona nominacja mojego następcy abp. Marka Jędraszewskiego - opowiadał hierarcha, dodając, że w ten sposób pewne wydarzenia z jego posługi związały się z Sanką.

- Maryja jest naszą największą orędowniczką u Bożego tronu, dlatego codziennie płyną do Niej z ziemi niezliczone prośby ludu Bożego, powierzającego Jej wstawiennictwu wszystkie najważniejsze spawy, radości i smutki, bóle i nadzieje - mówił kard. Dziwisz.
    
Pani Sanecka jest patronką kobiet oczekujących potomstwa. - Ważną sprawą jest dar nowego życia. Modlimy się o dar macierzyństwa i ojcostwa dla pragnących potomstwa małżonków. Modlimy się za naszych najmniejszych braci i siostry, których oblicza jeszcze nie widzimy, a którzy już są w drodze, by pewnego dnia ujrzeć światło dzienne. Modlimy się, by pod sercem swoich matek czuli się bezpiecznie - wymieniał krakowski arcybiskup senior. - Modlimy się za ich rodziców, o Boże błogosławieństwo dla nich, by wypełnili dobrze swoje zadanie, by byli świadomi, że są narzędziem w ręku Boga w dokonującym się cudzie poczęcia i narodzin nowego człowieka, ich dziecka, które jest również, i przede wszystkim, dzieckiem Bożym - dodał.

Podczas jubileuszowych uroczystości kard. Dziwisz udzielił młodzieży saneckiej sakramentu bierzmowania. - Na pewno nosicie w sercu marzenia o szczęściu, o dokonaniu czegoś wielkiego, o przeżyciu pięknych chwil w życiu. Jezus może spełnić wasze marzenia, bo to On jest najważniejszy - mówił do młodych. - Warto postawić na Niego. Warto Mu zaufać. Warto wsłuchiwać się w Jego głos i pójść za Nim, bo tylko On ma słowa życia wiecznego - przekonywał.

Pierwsze wzmianki o cudownym obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem w Sance pochodzą z XVII wieku. Wtedy jeszcze wizerunek ten umieszczony był w bocznym ołtarzu kościoła św. Jakuba w Sance. Do ołtarza głównego przeniesiony został na prośbę dziedziczki, która przed tym obrazem prosiła Matkę Bożą o cud życia dla dziecka. Wszystkie jej dzieci umierały zaraz po porodzie. Kiedy Maryja wysłuchała modlitw i dziedziczka urodziła zdrowe dziecko, w dowód wdzięczności ufundowała Matce Bożej sukienkę i poprosiła o przeniesienie cudownego wizerunku do ołtarza głównego. Od tamtych czasów kult Saneckiej Pani rozwijał się i jest wciąż żywy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy