Nowy numer 44/2020 Archiwum

Najwłaściwsza perspektywa - oddać głos pokrzywdzonym

Podczas tegorocznej konferencji "Etyka Mediów" dyskutowano m.in. o kryzysie komunikacyjnym, związanym z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych.

Jedna z sesji tematycznych dotyczyła "medialnych odsłon godności osoby w sytuacjach kryzysowych". - Dobrze, że tu jesteśmy i rozmawiamy na taki temat. To już jest dobry znak komunikowania się Kościoła, komunikowania kryzysowego, otwartego i transparentnego - mówił ks. dr Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka i pracownik naukowy UPJPII.

Nawiązał także do listu biskupów, który w niedzielę ma być odczytany w kościołach. Wśród ważnych aspektów listu wymienił fakt, że zaczyna się on od świadectwa pokrzywdzonych.

- To jest bardzo duża zmiana, która się dokonuje na naszych oczach w Kościele - mówił ks. Studnicki. - Także dzięki produkcji braci Sekielskich Kościół w Polsce - i to widać - uczy się tego, żeby oddawać głos pokrzywdzonym. I to jest najwłaściwsza perspektywa do komunikowania tego kryzysu.

Dr Paulina Guzik z UPJPII zaprezentowała natomiast, w jaki sposób dobra komunikacja kryzysowa może pomóc Kościołowi. Mówiła o trosce o ofiary, ale także o komunikacji wewnętrznej - z wszystkimi członkami Kościoła.

- To my, kapłani i świeccy, staniemy się rzecznikami naszej instytucji. Robimy to przy stołach wigilijnych, przy spotkaniach w restauracjach ze znajomymi. To my jesteśmy rzecznikami Kościoła katolickiego, także w tym kryzysie - wyjaśniała. - Proszę mi pokazać organizację, która ma większe poczucie przynależności swoich członków niż Kościół katolicki. Czujemy się Kościołem i chcemy mu pomóc wyjść z tego kryzysu - podkreśliła P. Guzik.

Jej zdaniem, kluczowa będzie także transparentność Kościoła - od archiwów, przez komunikację z ofiarami, po komunikację z wiernymi. Ta przejrzystość pozwoli także zrozumieć, że wszyscy mamy wpływ na tę sytuację. - Myślę, że to wystąpienie z perspektywy matki, specjalisty od komunikacji i dziennikarza jest elementem mojego wkładu w to, że chcę Kościoła, który kocham i do którego mam pełne zaufanie - zaznaczyła dr Guzik.

Zachęcała do podjęcia własnych działań. - Jeżeli jesteś klerykiem, poproś rektora, żeby zorganizował szkolenie z Centrum Ochrony Dziecka. Dlaczego jako kleryk masz tego nie powiedzieć? To ty zostajesz potem opluty na Plantach, bo nie masz wiedzy, żeby walczyć z takimi stereotypami. Masz świetnego kapłana? Pójdź do niego i podziękuj mu za homilię. Powiedz mu, jak wspaniale zorganizował Komunię twojego dziecka. Powiedz, że wspólnota jest mu bardzo wdzięczna za wygłoszone rekolekcje, które trafiły do wszystkich - apelowała.

Konferencja, zorganizowana w tym roku już po raz 13., odbywała się 22 i 23 maja w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Główny temat brzmiał: "Godność osoby w mediach - media godne osoby".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama