Nowy numer 23/2020 Archiwum

Najwłaściwsza perspektywa - oddać głos pokrzywdzonym

Podczas tegorocznej konferencji "Etyka Mediów" dyskutowano m.in. o kryzysie komunikacyjnym, związanym z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych.

Jedna z sesji tematycznych dotyczyła "medialnych odsłon godności osoby w sytuacjach kryzysowych". - Dobrze, że tu jesteśmy i rozmawiamy na taki temat. To już jest dobry znak komunikowania się Kościoła, komunikowania kryzysowego, otwartego i transparentnego - mówił ks. dr Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka i pracownik naukowy UPJPII.

Nawiązał także do listu biskupów, który w niedzielę ma być odczytany w kościołach. Wśród ważnych aspektów listu wymienił fakt, że zaczyna się on od świadectwa pokrzywdzonych.

- To jest bardzo duża zmiana, która się dokonuje na naszych oczach w Kościele - mówił ks. Studnicki. - Także dzięki produkcji braci Sekielskich Kościół w Polsce - i to widać - uczy się tego, żeby oddawać głos pokrzywdzonym. I to jest najwłaściwsza perspektywa do komunikowania tego kryzysu.

Dr Paulina Guzik z UPJPII zaprezentowała natomiast, w jaki sposób dobra komunikacja kryzysowa może pomóc Kościołowi. Mówiła o trosce o ofiary, ale także o komunikacji wewnętrznej - z wszystkimi członkami Kościoła.

- To my, kapłani i świeccy, staniemy się rzecznikami naszej instytucji. Robimy to przy stołach wigilijnych, przy spotkaniach w restauracjach ze znajomymi. To my jesteśmy rzecznikami Kościoła katolickiego, także w tym kryzysie - wyjaśniała. - Proszę mi pokazać organizację, która ma większe poczucie przynależności swoich członków niż Kościół katolicki. Czujemy się Kościołem i chcemy mu pomóc wyjść z tego kryzysu - podkreśliła P. Guzik.

Jej zdaniem, kluczowa będzie także transparentność Kościoła - od archiwów, przez komunikację z ofiarami, po komunikację z wiernymi. Ta przejrzystość pozwoli także zrozumieć, że wszyscy mamy wpływ na tę sytuację. - Myślę, że to wystąpienie z perspektywy matki, specjalisty od komunikacji i dziennikarza jest elementem mojego wkładu w to, że chcę Kościoła, który kocham i do którego mam pełne zaufanie - zaznaczyła dr Guzik.

Zachęcała do podjęcia własnych działań. - Jeżeli jesteś klerykiem, poproś rektora, żeby zorganizował szkolenie z Centrum Ochrony Dziecka. Dlaczego jako kleryk masz tego nie powiedzieć? To ty zostajesz potem opluty na Plantach, bo nie masz wiedzy, żeby walczyć z takimi stereotypami. Masz świetnego kapłana? Pójdź do niego i podziękuj mu za homilię. Powiedz mu, jak wspaniale zorganizował Komunię twojego dziecka. Powiedz, że wspólnota jest mu bardzo wdzięczna za wygłoszone rekolekcje, które trafiły do wszystkich - apelowała.

Konferencja, zorganizowana w tym roku już po raz 13., odbywała się 22 i 23 maja w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Główny temat brzmiał: "Godność osoby w mediach - media godne osoby".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Bezimienny
    24.05.2019 11:09
    Bezimienny
    Oddać głos poszkodowanym... Uważajcie. Pamiętamy niektóre głosy tych poszkodowanych, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Ofiara nie zawsze jest dobrym doradcą w kwestii, jak do problemu podejść. Trzeba jej słuchać, ale nie znaczy, że powinna wyznaczać tok postępowania. Może być tak, że rolę obiektywnych sędziów w tej sprawie próbują pełnić osoby, które same doznały molestowania, niekoniecznie przez księży, próbując leczyć w ten sposób swoją traumę. Słuchac ofiar trzeba, ale trzeba też kierowania się rozsądkiem
    doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama