Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ma już 30 lat

Z tej okazji zaprasza na jubileuszowy koncert.

Odbędzie się on w sobotę 25 maja o godz. 19 w kościele ewangelickim św. Marcina przy ul. Grodzkiej 56.

Organizatorzy przekonują, że ten rok akademicki jest szczególny dla społeczności artystycznej UPJPII. W październiku 1988 r. swoją działalność rozpoczął bowiem chór "Psalmodia", który przez cały obecny rok świętuje swoje 30-lecie. Jubileusz rozpoczął od wydania płyty "Do kraju tego" w listopadzie 2018 roku.

Z kolei 10 lat temu, wiosną 2009 r., swoją działalność rozpoczęły chóry jednorodne utworzone przy Psalmodii przez ówczesnych asystentów dyrygenta - Krakowski Chór Żeński (z dyrygentką Katarzyną Śmiałkowską na czele) oraz Krakowski Chór Męski (dyrygent - Marcin Wróbel). Głównymi inicjatorami i pierwszymi inspektorami zespołów byli Agata Kuliś i Mateusz Prendota. Nikt wtedy nie spodziewał się, że dzięki staraniom tych osób, a także wielu innych po nich, te dwa zespoły wpiszą się na stałe nie tylko w krajobraz artystyczny uczelni, ale także Krakowa i regionu.

Ciekawostką jest, że zarówno chór męski, jak i żeński, mimo że wyrosły z jednego zespołu, a ich członkowie są równocześnie chórzystami Psalmodii, mają odrębny repertuar i styl.

Krakowski Chór Męski po raz pierwszy zaprezentował się podczas XI Małopolskiego Konkursu Chórów "O Złotą Strunę" na zamku królewskim w Niepołomicach w kwietniu 2009 roku. Przez 10 lat działalności KChŻ wykonywał przede wszystkim utwory patriotyczne, muzykę dawną i cerkiewną. Natomiast pierwszy koncert Krakowskiego Chóru Żeńskiego odbył się w czerwcu 2009 r. w Krakowie, w kościele sióstr sercanek. Zespół wykonuje głównie muzykę ludową oraz wokalno-instrumentalną. Do 2018 r. dyrygentką zespołu była K. Śmiałkowska, a od tego roku akademickiego zespół prowadzi Łucja Nowak.

Kanwą jubileuszowego koncertu będą utwory a cappella oraz z towarzyszeniem organów w wykonaniu chóru żeńskiego, męskiego i mieszanego. Zaprezentowana zostanie zarówno muzyka polska, jak i zagraniczna, a usłyszeć będzie można tak utwory maryjne, jak i cerkiewne, a także opracowania psalmów i ważnych modlitw chrześcijańskich w różnych stylach i językach.

Wstęp na koncert jest wolny, a po jego zakończeniu będzie można kupić płyty chórów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama