Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Krucyfiks królowej Jadwigi" na aukcji

Swoistą sensacją najbliższej aukcji Polskiego Domu Aukcyjnego w Krakowie będzie licytacja wykonanego techniką pastelu obrazu Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) "Krucyfiks królowej Jadwigi".

XV Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej odbędzie się 30 maja wieczorem w hotelu Sheraton Grand. Cenę wywoławczą pochodzącego z kolekcji prywatnej obrazu Wyczółkowskiego ustalono na 35 tys. zł.

- To pochodzące z 1904 r. przedstawienie tzw. "Czarnego krucyfiksu" z katedry wawelskiej, przed którym modliła się królowa Jadwiga, jest rzadkie ze względu na technikę malarską. Dwa inne dokonane przez artystę w latach 1895-1896 przedstawienia tego krucyfiksu były bowiem wykonane techniką olejną. Są obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - powiedział Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta. Kolejne Wyczółkowski wykonywał posługując się ołówkiem, akwarelą i tuszem.

- Warto dodać, że wizerunek "Czarnego krucyfiksu" nie był jedynym motywem katedralnym przedstawianym przez artystę. Malował i rysował także wizerunki samej katedry, jej skarbca oraz sarkofagów królewskich w jej podziemiach - dodał J. Kazubowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama