Nowy numer 3/2021 Archiwum

Podwójna szansa

– Czujemy się Kościołem i chcemy mu pomóc wyjść z kryzysu – mówiła podczas konferencji „Etyka mediów” dr Paulina Guzik.

Głównym tematem corocznej konferencji organizowanej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II była „Godność osoby w mediach – media godne osoby”. Jeden z paneli został w całości poświęcony komunikacyjnemu wymiarowi kryzysu związanego z ujawnianymi przypadkami wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. – Dobrze, że tu jesteśmy i rozmawiamy na taki temat. To dobry znak komunikowania się Kościoła, komunikowania kryzysowego, otwartego i transparentnego – mówił ks. dr Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka i pracownik naukowy UPJPII.

Widać zmianę

Konferencja trwała od 22 do 23 maja. Kilka dni później w kościołach miał zostać odczytany list biskupów, dotyczący właśnie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Do tego tekstu nawiązał ks. Studnicki. Podkreślał, że list zaczyna się od świadectwa pokrzywdzonych. – To jest bardzo duża zmiana, która dokonuje się na naszych oczach w Kościele – mówił. – Także dzięki produkcji braci Sekielskich Kościół w Polsce – i to widać – uczy się tego, żeby oddawać głos pokrzywdzonym. I to jest najwłaściwsza perspektywa do komunikowania tego kryzysu.

Jak podkreślał ks. Studnicki, molestowanie seksualne niszczy osobę na różnych poziomach. – Jeśli sprawcą jest ksiądz, to niszczy człowieka na poziomie religijnym, często na lata, ale przede wszystkim uderza w jego godność – mówił. – Dla nas zejście na poziom godności człowieka jest wielką szansą w komunikacji – dodał i podkreślił, że właśnie na tym poziomie „możemy się spotkać z każdym człowiekiem dobrej woli – wierzącym i niewierzącym”.

Jego zdaniem kryzys, przez który obecnie przechodzi Kościół w Polsce, jest podwójną szansą – na wewnętrzne oczyszczenie się i na upomnienie się w przestrzeni publicznej o szacunek do każdego dziecka. W swoim wystąpieniu ks. koordynator przekonywał, że choć „Kościołowi publicznie dostaje się po głowie”, pomaga to przełamać milczenie także w innych środowiskach. – To jest rodzaj posługi, którą Kościół pełni wobec społeczeństwa dla dobra dzieci i młodzieży – mówił.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama