Uroczystości z udziałem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu odbędą się 8 czerwca w bazylice Mariackiej.
W listopadzie ubiegłego roku papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia kultu, od niepamiętnych czasów, Michała Giedrojcia. Była to tzw. beatyfikacja równoważna.
Dekret ten zostanie odczytany na początku Mszy św. dziękczynnej w bazylice Mariackiej.
Jak podkreśla s. Adelajda Sielepin CHR, bł. Michał jest postacią intrygującą, bo "nic nie napisał, nic nie uczynił, ale jego kult trwa 500 lat". Wyjaśnia, że skromny zakrystian z kościoła św. Marka w Krakowie żył tak, by nie zasłaniać sobą Jezusa i pielęgnował wielką bliskość z Nim. – On uczy, że nie potrzeba żadnych szczególnych warunków, by więź z Bogiem rosła. Michał pokazuje nie akcje, ale motywacje. Pokazuje ich sens – dodaje jadwiżanka.
Siostra zaznacza, że Jezus sam mu wystarczał, a bliskość z Nim rodziła w Michale "trafne pomysły", co akurat Kościołowi jest w danym czasie potrzebne. Jako przykład podała wykonywane przez niego w młodości puszki służące do przenoszenia Najświętszego Sakramentu chorym. – To świadczy o jego wielkiej wyobraźni, Kościół na Litwie był przecież wtedy bardzo młody, dzieło ewangelizacji dopiero się tam rozpoczynało – wyjaśnia.
Ks. Andrzej Wójcik, rektor kościoła św. Marka, w którym przez wiele lat żył i służył bł. Michał, zwraca uwagę na najnowszą historię tej świątyni, która w XX wieku stała się ośrodkiem odnowy liturgicznej, którym kierował bp Wacław Świerzawski. – To on odkrył Michała, który przyszedł do Krakowa z niedawno pogańskiej Litwy. Odkrył, że Michał będzie pomagał we wtajemniczeniu w liturgię, a potem w przechodzeniu od niewiary do wiary – podkreśla, przypominając, że w 1990 roku przy kościele św. Marka, z inspiracji bł. Michała powstał ośrodek katechumenatu prowadzony przez siostry jadwiżanki wawelskie.
– Osobiście czuję i dotykam geniusza tego miejsca, które mówi nam dzisiaj: albo będziecie świętymi, jak Michał, albo staniecie się neopoganami – wyznaje kapłan. Dodaje, że Giedroyć, jako człowiek chory i kaleki, zmagał się z pewnością z poczuciem własnej niezdatności. – Ale odkrył, że nie ma takiej niezdatności, która by przeszkadzała w dojściu do świętości i życia Ewangelią na co dzień, a Jezus jest obecny w każdej małej rzeczy w naszym życiu – podsumowuje.
Uroczystości dziękczynne za beatyfikację bł. Michała odbędą się w najbliższą sobotę o godz. 11 w bazylice Mariackiej, gdzie już dziś nad ołtarzem głównym widnieje wypożyczony z kościoła św. Marka obraz błogosławionego. Mszy będzie przewodniczył i homilię wygłosi prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Udział w uroczystościach zapowiedział ponadto nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Obecni będą biskupi z Litwy, rodzinnego kraju bł. Michała.
Bezpłatne wejściówki, które upoważniają do zajmowania miejsc siedzących w świątyni, można odbierać w sekretariacie Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Msza św. będzie transmitowana przez TVP3 oraz telewizję litewską.