Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ruszają zapisy na Warsztaty Muzyki Niezwykłej

Warsztaty odbędą się od 22 do 28 lipca w Krakowie.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to projekt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przeznaczony dla wokalistów i instrumentalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Jak deklarują organizatorzy, ich celem jest realna zmiana oblicza Kościoła w Polsce. "Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju" – piszą w zaproszeniu do udziału w wydarzeniu.

Tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej w jeszcze większym stopniu nakierowane są na praktykę modlitwy, mają również wymiar rekolekcyjny. Stąd grupy śpiewu gregoriańskiego będą zajmować się przede wszystkim przygotowaniem Liturgii Godzin oraz wybranych części mszalnych, a wieczory w większym stopniu niż w ubiegłych latach przeznaczone będą na wspólną modlitwę.  

Wśród prowadzących zajęcia znajdą się znani i cenieni eksperci: Jean-Étienne Langianni, Robert Pożarski, Marcin Bornus-Szczyciński, Piotr Pałka, Elżbieta Wtorkowska, Artur Zajt, Paweł Grochocki oraz Andrij Szkrabiuk. Będzie można wysłuchać także słowa o. Łukasza Miśko OP i innych. Każdy uczestnik warsztatów będzie zaproszony do udziału w konsultacjach indywidualnych z emisji głosu – pierwsze są bezpłatne, ale będzie można umówić więcej spotkań w razie potrzeby.

Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Równie ważnym zadaniem warsztatów jest uświadamianie i propagowanie piękna najwybitniejszych dawnych dzieł muzycznych zaliczanych do sakralnej sztuki wysokiej. – Rola tych dzieł, niestety, coraz częściej sprowadzana jest do eksponatu muzealnego, cennego, lecz zupełnie pozbawionego pierwotnego przeznaczenia – ubolewa koordynator wydarzenia, o. Wojciech Sznyk OP.

– Naszym celem jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej. W ten sposób staramy się umożliwić uczestnikom bezpośredni kontakt z muzyczną kulturą wysoką, a równocześnie zaspokoić wyrażaną przez nich potrzebę kształcenia w dziedzinie muzyki liturgicznej – podkreśla.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama