Nowy numer 3/2021 Archiwum

Archidiecezja krakowska uczci 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Uroczystości trwać będą cały weekend, czyli od 7 do 9 czerwca.

Już w piątkowy wieczór, 7 czerwca, do Kalwarii Zebrzydowskiej zapraszają ojcowie bernardyni. O godz. 20 odbędzie się tam bowiem koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Z kolei w nocy z 8 na 9 czerwca na kalwaryjskim wzgórzu zaplanowano XVI Noc Czuwania w intencji powołań pod hasłem "Przybądź Duchu Święty". Wydarzenie jest organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieżowo-Powołaniowe ojców bernardynów i zostało wpisane w kalendarium obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Zobacz: Papieski serwis specjalny

Czuwanie rozpocznie Msza św. o godz. 19 pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka. O 20.30 odbędzie się modlitwa różańcowa w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz Apel Maryjny. Na godz. 21.15 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu oraz uwielbienie, a o północy odprawiona zostanie Msza św. Następnie wszyscy zostaną zaproszeni na agapę, a o 2.15 będzie można wziąć udział w Drodze Krzyżowej na Dróżkach. Czuwanie zakończy się ok. godz. 4 rano.

Na tym nie koniec, bowiem w Kalwarii jubileusz papieskiej pielgrzymki zwieńczy Msza św., którą dwa tygodnie później, 23 czerwca o godz. 11, odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

W 1979 r. Jan Paweł II odwiedził też Nowy Targ, co mieszkańcy Podhala do dziś wspominają z wielką wdzięcznością i wzruszeniem. By upamiętnić to historyczne wydarzenie, 9 czerwca o godz. 10 chcą spotkać się na nowotarskim rynku i modlić podczas Mszy św., której przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.

Tuż po Eucharystii wystąpią zespoły regionalne, a o 16.30 - największa w Polsce kapela góralska, czyli Mała Armia Janosika.

Msza św., koncert, a także wystawa pamiątkowych fotografii, którą będzie można oglądać do 30 września, uświetnią z kolei obchody 40. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w opactwie ojców cystersów w Krakowie-Nowej Hucie. 9 czerwca o godz. 18 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie o. Dominik Chucher OCist., opat szczyrzycki. Oprawę muzyczną zapewni Chór Bazyliki Cystersów pod dyrekcją Stanisława Kowalczyka. O godz. 19  na dziedzińcu przed bazyliką rozpocznie się natomiast koncert poezji Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Wstęp wolny.

40 lat temu na trasie papieskiej pielgrzymki nie mogło też zabraknąć jego rodzinnych Wadowic, dlatego w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa zatytułowana "1979. Światło w mroku. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w materiałach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej". Wstęp na uroczystość 7 czerwca obowiązuje tylko z zaproszeniami, natomiast zwiedzający będą mogli oglądać nową ekspozycję od 8 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama