Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Doktoranci o konfliktach

W Krakowie trwa II Ogólnopolska Doktorancka Konferencja Naukowa "Władza, pieniądze, sława - konflikty na przestrzeni dziejów". Zakończy się jutro.

Zorganizował ją Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Koło Naukowe Doktorantów Historii Onyks.

31 prelegentów z Polski oraz Francji i Ukrainy wygłosi w jej trakcie 31 referatów. "W naszych rozważaniach będziemy omawiać konflikty polityczne w starożytności, średniowieczu, okresie staropolskim oraz historii najnowszej, spory między władzą duchowną a świecką, gospodarcze i społeczne; historyczne i religijne, wojskowe, o władzę czy też konflikty o panowanie nad światem" - poinformowali organizatorzy.

Władzę, pieniądze i sławę - główne motory konfliktów, prelegenci przedstawiają w niekonwencjonalny sposób. Dr Joanna Małocha z UPJP tropiła je np erudycyjnie na wybranych obrazach Jana Matejki, mistrza polskiego malarstwa historycznego, m.in. "Bitwie pod Grunwaldem" i "Hołdzie Pruskim".

Obrady konferencji rozpoczęte dziś rano w Muzeum Archidiecezjalnym będą kontynuowane od godz.16 w budynku UPJP II (ul. Bernardyńska 3). W tym samym miejscu będą się odbywały obrady kolejnego dnia. W pierwszej części drugiego dnia konferencji zostanie m.in. wygłoszony referat Grzegorza Mazura z UMCS "Od działacza związkowego, poprzez wicemarszałka do wicepremiera - przebieg kariery politycznej Andrzeja Leppera na tle konfliktów politycznych - 1991-VIII 2007" (od 10.40 do 11).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy