Komunistyczna bezpieka chciała wiedzieć wszystko. Na jej celowniku był w trakcie I Pielgrzymki do Ojczyzny papież Jan Paweł II. Fotograficzne rezultaty obserwacji można obejrzeć na wystawach w Wadowicach i Krakowie.
- Podczas I pielgrzymki do Ojczyzny papież był pod stałą obserwacją komunistycznych służb specjalnych. Jego bezpieczeństwo nie było przy tym zadaniem pierwszoplanowym. Tym było bowiem powstrzymywanie działalności Kościoła i opozycji oraz szczegółowe rozpoznanie ich zamierzeń. Tylko w zasobach krakowskiego oddziału IPN zachowało się ponad 4,5 tys. fotografii dokumentujących pielgrzymkę z 1979 r. - powiedział Rafał Dyrcz, współscenarzysta wystawy "1979. Światło w mroku. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 r. w materiałach SB ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej", którą przygotował wraz z prof. Filipem Musiałem i Januszem Ślęzakiem. Otwarto ją wczoraj w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Zobacz: Papieski serwis specjalny
Na pozór ekspozycja jest mało efektowna, gdyż zawiera zaledwie kilka tablic. - Na dużym ekranie jednak wyświetlanych jest po kolei kilkaset fotografii wykonanych obiektywami aparatów Pionu Obserwacji SB. Nie są piękne, nie są efektowne, bo nie takie miało być ich zadanie. Miały udokumentować każdy krok papieża oraz ślady ewentualnych zagrożeń dla władz np widok grup osób trzymających transparenty - przypomniał R. Dyrcz.
- Wbrew intencjom komunistycznych władz PRL, cała ta dokumentacja stanowi świadectwo wielkości Jana Pawła II oraz powszechnego przywiązania Polaków do wiary, wolności i niezawisłej Rzeczpospolitej - dodał J. Ślęzak.
Uczestnicy otwarcia wystawy której aranżacji dokonała krakowska grupa TBC Projekt pod kierunkiem Anny Chmury, mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia w tym dniu białej sutanny, którą papież nosił w czasie I pielgrzymki.
Materiały fotograficzne SB z pielgrzymki 1979 r. znalazły się także obok zdjęć z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie na wystawie plenerowej "Bierzmowanie dziejów", którą można oglądać na Plantach krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.