Nowy numer 3/2021 Archiwum

W weekend finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Utalentowane muzycznie osoby z niepełnosprawnościami wystąpią w weekend na Rynku Głównym w Krakowie w ramach finału 15. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Obok nich na scenie pojawią się także m.in. Jakub Badach, Krzysztof Kiljański i Czesław Mozil.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Ma promować osoby utalentowane muzycznie i zmieniać podejście społeczeństwa do osób z niepełnosprawnościami.

- Prowadząc telewizyjny program "Spotkajmy się", poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza - mówi A. Dymna. Według niej, upokarzający nie jest fakt, że duża część społeczeństwa ich nie rozumie i odwraca się od nich. - Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał na straty osoby z niepełnosprawnościami. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować - podkreśla aktorka.

Jej słowa potwierdza niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. - Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanymi kręgosłupami albo sparaliżowanymi nogami. Jeśli osoby niepełnosprawne chcą być profesjonalistami, trzeba je też profesjonalnie oceniać. Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają - mówi.

Wśród talentów odkrytych dzięki festiwalowi A. Dymna wymienia m.in. Aleksandrę Nykiel, która w tym roku wystąpi na festiwalu w Opolu.

Zaczarowane piosenki zabrzmią na Rynku Głównym w wykonaniu 12 finalistów konkursu. Będą im towarzyszyć takie gwiazdy, jak J. Badach, K. Kiljański i C. Mozil. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Irena Santor. - Być w te czerwcowe dni na krakowskim Rynku to wielkie szczęście. W uczestnikach festiwalu jest tyle siły i czaru, że mogą poderwać najbardziej zgorzkniałe umysły. Jest w nich też ogromny talent - ocenia artystka.

Najlepszych spośród finalistów wyłoni jury, w którym zasiadają m.in. Ewa Błaszczyk i Krzysztof Globisz. Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę na tej samej scenie.

Niedzielny koncert laureatów będzie miał także charakter jubileuszowy i nie zabraknie w nim wspomnień o historii tej inicjatywy. Na scenie, oprócz zwycięzców konkursu, wystąpią m.in. Jacek Cygan, Anna Karwan, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Adam Nowak, Marek Piekarczyk, Irena Santor, Damian Ukeje i Zbigniew Zamachowski.

W ciągu 14 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie wokalnym na "zaczarowaną piosenkę" nadesłano do fundacji Mimo Wszystko ponad 4 tys. zgłoszeń. 80 laureatów otrzymało statuetki Zaczarowanego Ptaszka i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad 1 mln zł. Z finalistami śpiewało 75 największych gwiazd polskiej piosenki. Kandydatów oceniało 126 jurorów. Dotychczas byli to m.in.: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Ewa Błaszczyk, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Anna Maria Jopek, Andrzej Seweryn, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Jerzy Stuhr czy Zbigniew Preisner.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama