Działające przy ul. Kanoniczej Muzeum Archidiecezjalne kard. Karola Wojtyły uczciło wczoraj ćwierćwiecze swojej działalności nową wystawą stałą.
Skoro jubileusz jest srebrny, to nic dziwnego, że naszą wystawę jubileuszową o charakterze stałym zatytułowaliśmy "Tempus Argenti" (Srebrny czas) - mówił ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor muzeum. Odczytano także list gratulacyjny od abp. Marka Jędraszewskiego.
Korzenie placówki są znacznie starsze, gdyż założono ją w 1906 r. przy katedrze wawelskiej. Dopiero jednak umieszczenie muzeum w maju 1994 r. w kamienicach przy ul. Kanoniczej dało mu możność regularnego urządzania wystaw i prowadzenia konserwacji zbiorów.
Muzeum ma się czym pochwalić. Nowa wystawa stała w pomysłowy sposób przedstawia przekrój zbiorów placówki. Każda z sal ekspozycji, której kuratorami są Karolina Wolska-Wróbel i Damian Pyznar, prezentuje wybrany temat. Jest sala maryjna, przedstawiająca wizerunki Maryi i Świętej Rodziny namalowane przez malarzy polskich i francuskich, od XVII w. poczynając. Na wystawie umieszczono m.in. "Matkę Boską Karmiącą" Józefa Unierzyskiego, ucznia Jana Matejki. Jest również sala świętych i sala przedstawiająca temat śmierci. Na jej środku umieszczono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego z II poł. XVIII w., na ścianach zaś - monumentalne obrazy "Droga na Golgotę" i "Triumf śmierci" z połowy XVII wieku. Następne sale prowadzą przez kolejne etapy kapłańskiej posługi Karola Wojtyły. Kończy je "Śniadanie z Janem Pawłem II", aranżacja nawiązująca do odwiedzin tego miejsca przez papieża w 1997 roku. Sala portretowa przedstawia wizerunki duchownych i świeckich. W kolejnej zaaranżowano zaś salon rodzinny malarza Fryderyka Pautscha (1877-1950).
Są też szaty liturgiczne. Na parterze pokazano z kolei kielichy, puszki na komunikanty i monstrancje, m.in. XV-wieczną z kościoła w Chrzanowie. Zaaranżowano tam również oratorium, gdzie znajdują się relikwiarze z relikwiami m.in. Świętych Piotra i Pawła, Stanisława i Rity.
Patronat K. Wojtyły i poświęcone mu elementy ekspozycji nie są przypadkowe. - Kamienica Dziekańska, część obecnego kompleksu budynków Muzeum Archidiecezjalnego, była domem zamieszkiwanym przezeń najdłużej w latach jego życia w Krakowie. Mieszkał tutaj niemal 18 lat - od 1951 do 1967 roku - przypomniał ks. prof. Witko. - To był nie tylko dom, gdzie mieszkał kard. Wojtyła. Był to także dom spotkań, dom otwarty, odwiedzany przez wiele przyjmowanych gościnnie osób. Dobrze, by takim, już jako muzeum, pozostał. By ludzie tu przychodzili i poznawali patrona placówki oraz przedstawianą przez dzieła sztuki przeszłość i współczesność archidiecezji - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, otwierając wystawę "Tempus Argenti".
W podziemiach muzeum przygotowano z kolei czynną do końca wakacji wystawę czasową "Made in Poznań. Fryderyk Pautsch", przedstawiającą obrazy z poznańskiego okresu twórczości malarza w latach 1919-1925, m.in. portrety, krajobrazy, sceny huculskie. Szczególną uwagę zwraca namalowany w 1922 r. "Portret syna z latawcem". Ekspozycję zadedykowano pochodzącemu z Wielkopolski obecnemu metropolicie krakowskiemu na 70. rocznicę jego urodzin. Muzeum posiada ponad 400 obrazów Pautscha, podarowanych przez córkę Marię.
W trakcie wczorajszej uroczystości jubileuszowej inż. Jan Gładysz, wieloletni pracownik muzeum, otrzymał srebrny Medal Jana Pawła II, przyznawany za zasługi dla archidiecezji krakowskiej, oraz statuetkę "Tuus Maria", przyznawaną za zasługi dla Muzeum Archidiecezjalnego.
Obraz Fryderyka Pautscha "Portret syna z latawcem" (1922) pokazano na wystawie czasowej "Made in Poznań". Bogdan Gancarz /Foto Gość