Nowy numer 20/2024 Archiwum

W Zakopanem rozpoczyna się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Potrwa od 30 czerwca do 11 sierpnia.

Festiwal zainauguruje koncert "Wajnberg VS Mendelssohn', który odbędzie się w niedzielę 30 czerwca o godz. 18 w Czerwonym Dworze - historycznym domu sztuki oraz regionalnej perle architektonicznej. Podczas wieczoru na fortepianie zagra Michał Rot, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, a na wiolonczeli - Wojciech Fudala, stypendysta rządu Belgii, absolwent Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli w klasie wiolonczeli Jeroena Reulinga.

W tym roku festiwal zaprosi publiczność do wielu przestrzeni Zakopanego. Oprócz Czerwonego Dworu będą to także m.in. Olcza, Harenda oraz Miejska Galeria Sztuki. Nie zabraknie też koncertów w kościele Świętej Rodziny przy Krupówkach (z solowym recitalem wystąpią Irena Wisełka-Cieślar z Łodzi oraz Marek Vrábel, organista słowacki) i w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach (w roli solisty i akompaniatora wystąpi organista Wacław Golonka, który wraz z barytonem Marcinem Wolakiem wykona pieśni biblijne Antoniego Dworzaka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki). Finał festiwalu odbędzie się w parafii Świętego Krzyża.

- Doświadczymy bogatej różnorodności kompozycji kameralnych, instrumentalnych, jak też czysto wokalnych, związanych tematycznie z Tatrami. Usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Sławomir Czarnecki czy Bolesław Wallek-Walewski. Będą także interpretacje kameralistów NOSPR oraz zespołu Cracow Singers. Regionalną twórczość przybliży natomiast Kwartet Polonika z występem "Podhale Orawa Spisz" - zachęcają organizatorzy.

Podczas festiwalu zabrzmi też viola organista - niezwykle ciekawy i jedyny koncertujący instrument tego typu na świecie. Idea jego powstania pochodzi od Leonarda da Vinci, a projektu i budowy instrumentu podjął się świetny krakowski pianista Sławomir Zubrzycki. Koncert w jego wykonaniu odbędzie się w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Do udziału w 19. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zapraszają pod Tatry Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi parafiami.

Szczegółowy program można znaleźć na www.festiwale.zakopane.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy