Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od Moniuszki do Moniuszki

Przez trzy lipcowe weekendy krakowianie będą mieli okazję słuchać koncertów jubileuszowego 15. Festiwalu Muzyki Polskiej. Rozpocznie się od Stanisława Moniuszki i na nim się zakończy.

- Nie mogło zabraknąć utworów Moniuszki nie tylko ze względu na jubileusz 200. rocznicy jego urodzin. Ten kompozytor prezentowany często jedynie przez pryzmat kilku utworów zasługuje na dumę i chwalenie się jego twórczością - powiedział dziś Paweł Orski, dyrektor festiwalu, prezentując w Teatrze im. Słowackiego tegoroczny program przedsięwzięcia.

Festiwal rozpocznie się w piątek 5 lipca wykonaniem w kościele św. Katarzyny "Mszy Es-dur" Moniuszki, "Uroczystej Mszy Koronacyjnej" Józefa Elsnera i "Te Deum" Karola Kurpińskiego. 13 lipca sopranistka Elżbieta Szmytka wykona z kolei w Teatrze im. Słowackiego Moniuszkowskie "Ballady", 20 lipca zaś, na zakończenie festiwalu, w Nowohuckim Centrum Kultury rozebrzmi "Halka". - Będzie to jednak wykonanie niezwykłe, gdyż z tekstem włoskim, napisanym przez Achillesa Bonoldiego, Włocha, który był pierwszym wykonawcą barytonowej partii Jontka w wileńskiej wersji opery Moniuszki. Zza granicy będzie także pochodziła większość solistów naszego wykonania - powiedział dyr. Orski. - Ideą festiwalu jest zapraszanie zagranicznych wykonawców z polskim programem po to, by później mogli te utwory przedstawiać w swych stronach ojczystych i w ogóle w salach koncertowych świata - dodał szef festiwalu.

Dlatego do wykonania utworów Moniuszki, Chopina, Karłowicza, Młynarskiego i Zarębskiego zaproszono m.in. dyrygenta Marka Stryncla z Czech, pianistę Konstantego Szczerbakowa z Rosji, skrzypaczkę Mirandę Liu ze Stanów Zjednoczonych i pianistkę Cathy Krier z Luksemburga.

Szczegółowy program koncertów festiwalowych jest dostępny na stronie internetowej: www.fmp.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama