Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Internetowa nowenna przed karmelitańskimi uroczystościami Matki Bożej Szkaplerznej

Rozważania do internetowej nowenny szkaplerznej "Korona Królowej" przygotował karmelita bosy o. Krzysztof Górski.

Nie przygotowujemy się do uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel po to, by Maryję podziwiać, ale po to, by Ją naśladować - tłumaczy zakonnik. Jak podkreśla, przyglądając się Matce Bożej, człowiek może odnowić w sobie duchowe piękno.

- Piękno Maryi to zbiór niezwykłych cnót, niezwykłych wartości, które kryje Jej serce. Wydaje mi się, że niektóre z tych wartości zagubiliśmy lub celowo zamknęliśmy gdzieś na strychu, by nie przeszkadzały nam żyć i poradzić sobie w obecnym świecie - zauważa karmelita. Jego zdaniem, jest to źródłem braku pokoju i wewnętrznej równowagi, a także doświadczenia frustracji i zagubienia.

Codzienne rozważania w formie audio publikowane są na stronie: karmel.pl.

Nowenna rozpoczynająca uroczystości odpustowe odprawiana jest także w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa. W nocy z 15 na 16 lipca karmelici bosi zapraszają na szkaplerzną noc czuwania. W uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej patronki zakonu, Sumę odpustową o 11.00 przy ołtarzu polowym odprawi bp Damian Muskus OFM. Tego dnia po każdej Mszy św. będzie można przyjąć szkaplerz św. W sobotę 20 lipca odbędzie się XXI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Mszę św. o godz. 11 odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski. Uroczystości zakończą się dzień później odpustem ku czci św. Eliasza.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej jest namalowany według wzoru bizantyjskiej Madonny "Salus Populi Romani" z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pierwotnie został wykonany techniką olejną na płótnie w I poł. XVII wieku. Pustelnicy otaczali obraz wielkim pietyzmem, niestety z powodu panującej w świątyni wilgotności wizerunek zaczął się rozpadać. Z tego powodu kapituła klasztoru zamówiła nowy obraz, malowany na miedzianej blasze przez artystę krakowskiego Pawła Gołębiewskiego.

Klasztor karmelitów bosych w Czernej został ufundowany w 1629 r. przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. Klasztorny kościół św. Eliasza konsekrowano w 1644 roku. Aż do 1805 r. klasztor był pustelnią i wierni nie mieli do niego wstępu. Po wyłączeniu kościoła spod klauzury Czerna stała się miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej. Rozpoczęły się pielgrzymki do Matki Bożej, zwłaszcza spośród mieszkańców Małopolski i Śląska. Świadectwem licznych łask, jakich doznawali, były wota, z których wykonano ozdobną sukienkę i korony.

Z klasztorem w Czernej związany był św. Rafał Kalinowski, kanonizowany przez Jana Pawła II w 1991 roku. Tutaj również żył i służył wiernym o. Alfons Mazurek. Był przeorem i ekonomem klasztoru. Zginął rozstrzelany przez hitlerowców 28 sierpnia 1944 r. w Nawojowej Górze koło Krzeszowic. Beatyfikował go, w gronie 108 męczenników, papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku. W Czernej znajduje się nowicjat zakonny, prężnie działa Dom Pielgrzyma oraz Sekretariat Rodziny Szkaplerznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy