Nowy Numer 16/2024 Archiwum

O Ewangelii, która przemienia życie

Wspólnoty ewangelizujące w krajach misyjnych spotkały się w Krakowie na konferencji "Ewangelizacja kerygmatyczna na misjach".

Wydarzenie zostało zorganizowane dla wspólnot, które w swojej działalności misyjnej skupiają się nie tyle na organizowaniu programów społecznych czy charytatywnych, ale na ewangelizacji, czyli głoszeniu kerygmatu. - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń do tego, żeby wymienić się swoimi praktykami i świadectwem - wyjaśnia Ewa Korbut z Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie.

Swoimi doświadczeniami dzielili się ewangelizatorzy misjonarze z różnych stron świata - od Kazachstanu i Mongolii po Kenię i Tanzanię. - Dla mnie ciekawe były spotkania z ludźmi ewangelizującymi w Afryce, bo mogłam się z nimi wymienić doświadczeniami. Ale poruszyła mnie też historia księdza greckokatolickiego z Ukrainy. Opowiadał, że czuł powołanie, by jechać "na krańce świata", a wysłali go kilkaset kilometrów dalej w jego własnym kraju. To jest "kraniec świata", bo jego działalność jest tam bardzo potrzebna - opowiada E. Korbut.

O ewangelizowaniu wśród młodych mówiła Michelle de Magalhaes ze wspólnoty Shalom w Krakowie. Opowiadała o chłopaku, który był fanem rocka, ubierał się na czarno i nic nie wskazywało na to, by miał się zainteresować modlitwą. Jej wartość odkrył podczas spotkań ze wspólnotą. Słowackie małżeństwo - Bohus i Alena Zivcakowie - opowiadało o swoim odkrywaniu powołania misyjnego i posłudze w krajach byłego bloku sowieckiego, w Kenii i Kazachstanie. Polskie małżeństwo - Małgorzata i Rafał Solscy - dzieliło się świadectwem życia w Mongolii.

W panelu "Ewangelia, która przemienia życie" Diakonię Misyjną Ruchu Światło-Życie reprezentowała Judyta Sowa. Oazowicze posługują w Chinach, na Filipinach, Ukrainie, w Kenii i Tanzanii. Zadaniem diakonii jest także budzenie świadomości misyjnej w Kościele w Polsce, przygotowywanie do wyjazdu na misje oraz prowadzenie rekolekcji i zakładanie nowych wspólnot w różnych krajach. W Kenii i Tanzanii oazowicze prowadzą rekolekcje od 2014 roku. - Początkowo chcieliśmy jechać z myślą o wolontariacie i pracy charytatywnej, ale stwierdziliśmy, że mamy Jezusa i charyzmat, którym możemy służyć, i tak to się zaczęło - opowiadala J. Sowa. W tym roku oazowa diakonia misyjna planuje w Kenii kilka dłuższych rekolekcji oraz 6 krótszych turnusów, w których będzie brało udział ok. tysiąca osób. Rekolekcje odbędą się również w Tanzanii.

Organizatorem konferencji była Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" we współpracy z Diakonią Misyjną Ruchu Światło-Życie oraz wspólnotami ProMisja (Przymierze Katolików na rzecz ewangelizacji i misji), Chemin Neuf i Shalom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy