Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Kraków. Wystawa o "księżycowych spacerowiczach"

Kraków. Wystawa o "księżycowych spacerowiczach" przejdź do galerii

Dokładnie w pół wieku, co do minuty, od startu amerykańskiego statku kosmicznego Apollo 11, który wyniósł 3 kosmonautów na Księżyc, w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarto dziś wystawę fotografii przedstawiających księżycowe loty kosmiczne.

 
Ponad 9-letnia Marysia Wicher chciałaby kiedyś pójść w ślady "księżycowych spacerowiczów". Bogdan Gancarz /Foto Gość

Rakieta "Saturn" 16 lipca 1969 r. o godz. 12 wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny "Apollo 11" z trzema kosmonautami - Nealem Armstrongiem, Michaelem Collinsem i Edwinem Aldrinem. 21 lipca wylądowali na Księżycu jako pierwsi ludzie. Na wystawie "Z Księżyca na Marsa i dalej...", przygotowanej przez Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego, wśród fotografii ze zbiorów NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni) widać nie tylko 9 kolejnych "księżycowych spacerowiczów" z lat 1969-1972, którzy dotknęli "srebrnego globu", lecz także ich statki kosmiczne - od "Apollo 11" do "Apollo 17". Jedynie załodze "Apollo 13", startującej w 1970 r., z powodu poważnej awarii nie udało się dotrzeć do Księżyca.

Pokazano nie tylko księżycowe pobyty kosmonautów oraz ich powrót, lecz również etapy nowych projektów kosmicznych NASA. Już w 2020 r. na Księżycu mają wylądować roboty, których zadaniem będzie rozpoczęcie przygotowań do kolejnych lądowań ludzi na jego powierzchni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ludzie zaczną wracać na "srebrny glob" już w 2024 roku. W 2028 r. mają tam być już na stałe, a w 2030 r. - polecieć na Marsa.

Wystawę otwartą przy udziale Kathryn Porter, pełniącej obowiązki konsula generalnego USA w Krakowie, oglądały m.in. dwie młode mieszkanki Iwanofrankowska na Ukrainie - Roksolana i Irena. - Trudno uwierzyć, że ci ludzie polecieli tak wysoko - mówiły z podziwem.

Nie brakowało także najmłodszych miłośników kosmonautyki, którzy chcieliby pójść w ślady amerykańskich "spacerowiczów księżycowych" sprzed pół wieku. - Interesuję się wszystkim, co dotyczy lotnictwa i kosmonautyki. Chciałbym kiedyś uczestniczyć w programie kosmicznym - powiedział 9-letni Karol. - Ja już teraz śledzę amerykańskie programy nowych lotów na Księżyc i Marsa - dodała mająca 9,5 roku Marysia Wicher.

Wystawę można oglądać do 27 września w hali głównej Muzeum Lotnictwa Polskiego (Kraków, al. Jana Pawła II 39).

« ‹ 1 › »
Loty na Księżyc na fotografiach NASA

Foto Gość DODANE 16.07.2019

Loty na Księżyc na fotografiach NASA

​W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarto dziś wystawę "Z Księżyca na Marsa i dalej...", przedstawiającą fotografie ze zbiorów amerykańskiej agencji NASA, przedstawiające przeszłe i... przyszłe loty na Księżyc.  
oceń artykuł Pobieranie..

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

publikacja 16.07.2019 14:53

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KRAKÓW
  • LOTY KOSMICZNE
  • LOTY NA KSIĘŻYC
  • MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO W KRAKOWIE
  • NASA
  • WYSTAWA

Polecane w subskrypcji

  • Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
  • „Ja jestem Niepokalaną Czystością”. Litmanowa - karpackie Lourdes
    • Kościół
    • Agata Puścikowska
    „Ja jestem Niepokalaną Czystością”. Litmanowa - karpackie Lourdes
  • Co jest w modlitwie różańcowej takiego, że Maryja tak usilnie ją ludziom zaleca?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Co jest w modlitwie różańcowej takiego, że Maryja tak usilnie ją ludziom zaleca?
  • Byli najbliżej. Pomoc Caritas rok po powodzi
    • Polska
    • Maciej Rajfur
    Byli najbliżej. Pomoc Caritas rok po powodzi
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X