Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kraków. Muzealna zmiana warty

Z początkiem przyszłego roku nastąpią zmiany personalne w najważniejszych krakowskich placówkach muzealnych. Zapowiedział to 26 lipca w Warszawie prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odchodzącego na emeryturę prof. Jana Ostrowskiego, historyka sztuki, od 1989 r. dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, zastąpi od 1 stycznia 2020 r. jego uczeń prof. Andrzej Betlej (ur. 1971), od stycznia 2016 r. dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego następcą z kolei miałby zostać prof. Andrzej Szczerski (1971), wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk współczesnej sztuki europejskiej, od stycznia 2016 do końca marca 2018 wicedyrektor ds. naukowych MNK, prywatnie brat prof. Krzysztofa Szczerskiego, ministra, szefa kancelarii prezydenta RP, obecnie polskiego kandydata na stanowisko komisarza Unii Europejskiej.

- To świetne wybory, gwarantujące twórczą ciągłość kierowania ważnymi krakowskimi instytucjami muzealnymi. Prof. Betlej sprawdził się jako dyrektor Muzeum Narodowego. To za jego kadencji zorganizowano m.in. wielkie wystawy poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu i polskiemu dziedzictwu kulturowemu. To także wytrawny badacz sztuki nowożytnej na dawnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej, co wiąże się ze specyfiką zbiorów wawelskich. Organizował konferencje i wyprawy naukowe na te tereny. Ich owocem były m.in. prace publikowane w serii "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej", którą redaguje prof. Ostrowski. Warto dodać, że prof. Betlej jest także weteranem Pielgrzymki Krakowskiej. Przez 15 lat pełnił bardzo ważną funkcję kwatermistrza II członu Wspólnoty Drugiej pielgrzymki - Kraków - Śródmieście - powiedział Jarosław P. Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

- Jego następca, prof. Szczerski, łączy znawstwo sztuki współczesnej ze znawstwem współczesnego muzealnictwa. Był m.in. kuratorem wystawy "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym oraz orędownikiem i organizatorem stworzenia w budynku hotelu Cracovia stałej wystawy poświęconej współczesnej architekturze i wzornictwu polskiemu - dodał J. P. Kazubowski.

Kraków. Muzealna zmiana warty   Prof. Andrzej Szczerski jest wytrawnym historykiem sztuki współczesnej. Henryk Przondziono /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama