U tronu Matki Bożej powitał ich metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Jak zauważył w homilii, nawiązując do hasła pielgrzymki: "Maryja, Matka Życia i Wolności", w słowach tych kryją się wartości fundamentalne dla każdego człowieka i niezbędne, by żyć w prawdzie. - Wiemy, w jaki sposób te wielkie i ważne słowa są współcześnie bezczeszczone i kłamliwie odwracane. Lekceważy się życie i Boga, który jest jego Stwórcą. Mówi się przede wszystkim o życiu, które ma być wydajne i pożyteczne, a z dezaprobatą patrzy się na życie, które wydaje się dla niektórych bezproduktywne, a więc bezsensowne - mówił metropolita. - Niektórym się wydaje, że rodzące się życie jest zagrożeniem dla wolności kobiety, a życie osób dotkniętych chorobami i nieszczęściem najlepiej jak najszybciej przeciąć, żeby bogate społeczeństwa nie musiały płacić.
Zdaniem arcybiskupa, wolność to dla niektórych przede wszystkim stawianie siebie w roli Boga. - Przejawem takiej źle pojmowanej wolności jest egoistyczne szukanie własnego dobra za wszelką cenę, kosztem bliźnich. Prowadzi to do wyzysku oraz uprzedmiotowienia drugiej osoby. W ten sposób, niszcząc podstawowe wartości, tworzone są nowe kategorie wolności, gdzie liczy się przyjemność i samorealizacja. Wierni muszą bronić prawdy o powołaniu kobiety i mężczyzny do wspólnego życia oraz do posiadania dzieci, które są darem Boga. Negowanie tych prawd i promowanie ideologii LGBT zaprzecza godności człowieka - przekonywał.
Zaznaczył też, że już w starożytnym Rzymie ukuto powiedzenie: "Summum ius, summa iniuria", co znaczy: "Szczyt prawa, szczytem bezprawia". - Dzisiaj, parafrazując te słowa, można powiedzieć: "Szczyt tolerancji jest najwyższą nietolerancją". Bo ci, którzy głoszą tolerancję, są najbardziej nietolerancyjni wobec ludzi wierzących. Wobec najświętszych spraw, najważniejszych dla każdego katolika w Polsce - mówił arcybiskup, przypominając wydarzenia, które niedawno miały miejsce w Polsce: parodię Mszy św., niszczenie budynków sakralnych, ataki na księży, a przede wszystkim zbezczeszczenie wizerunku Matki Boskiej.
Metropolita poprosił także pielgrzymów o modlitwę w intencji ojczyzny, jak również o wierne trwanie przy krzyżu i Ewangelii. Z kolei pątnicy zaśpiewali arcybiskupowi uroczyste "Sto lat" z okazji obchodzonych niedawno 70. urodzin.
Piesza Pielgrzymka Góralska wyrusza na Jasną Górę od 1982 roku. Tym razem była podzielona na 4 grupy: Bachledówka (szły w niej 323 osoby), Orawa (240), Rabka-Zdrój (341) i Nowy Targ (170). Pątnicy, idąc 8 lub 9 dni (grupy wychodziły w różnych terminach), pokonali około 240 km.